Home / Siyonist İsrail / İSRAİLLİ Bakan: Ciddi KAYGI İçindeyiz!

İSRAİLLİ Bakan: Ciddi KAYGI İçindeyiz!

Terör rejimi İsrail Eğitim Bakanı ve koalisyon hükümeti ortaklarından Yahudi Evi Partisi lideri Naftali Bennnett, Başbakan Binyamin Netanyahu başkanlığındaki hükümete destek vermeye devam edeceklerini açıkladı.

Meclis’te partisinin milletvekillerinden sözde Adalet Bakanı Ayelet Şaked ile ortak basın toplantısı düzenleyen Bennett, beklenenin aksine koalisyon hükümetini desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

Yerel basında yer alan haberlere göre “Netanyahu’nun geçen hafta istifasını açıklayan Avigdor Liberman’dan boşalan Savaş Bakanlığı koltuğuna kendisini getirmediği için istifa edebileceği” ileri sürülen Bennett, “Başbakanın yanında durmaya devam edeceğim ve onun hükümetten istifa etmem için verdiği ültimatomu yerine getirmeyeceğim.” dedi.

Bennett, ortağı olduğu hükümetin güvenlik politikalarını da eleştirerek, “İsrail’in güvenlik gemisi yanlış sulara doğru yelken açtı.” diye konuştu.

İsrailli uzmanlar, Netanyahu’nun ülkenin güvenlik açısından hassas bir dönemden geçtiği için erken seçimin doğru olmayacağına yönelik açıklamalarıyla koalisyon ortakları üzerinde hükümetten çekilmemeleri için baskı kurduğu yorumunu yapıyor.

Bennett’in, Netanyahu ile cuma günü yapılan ve anlaşmazlıkla sonuçlandığı dile getirilen toplantının ardından, dün  hükümette kalacağını açıklamasının “Başbakanın kurduğu baskının bir meyvesi” olduğu ifade ediliyor.

Eski Savaş Bakanı Avigdor Liberman, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yaşanan son gerginliğin ardından İsrail ile Filistinli gruplar arasında sağlanan ateşkesi eleştirerek, 14 Kasım’da görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde terör rejimi İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırısı direniş güçlerinin ağır karşılık vermeleriyle sonuçlanmış ve terör rejimi atılan füzeler karşısında ateşkesi kabul etmek zorunda kalmıştır.