İsrail, ABD Elçiliğinin Kudüs’e Taşınmasına Hazırlanıyor

Haaretz gazetesinin sitesinde yayınlanan habere göre, Başbakan Benyamin Netanyahu başkanlığında Savaş Bakanı Avigdor Lieberman ile İç Güvenlik Bakanı Gilad Ardenne, ordu komutanları, polis şefleriyle iç istihbarat birimi Şabak başkanı toplanıp, Amerika’nın elçiliği taşımasından sonra meydana gelebilecek muhtemel senaryoları görüştü.

Site verdiği haberde, Netanyahu’nun toplantıda Siyonist komutanlara Trump’ın elçiliğin naklini yakında ilan edip etmeyeceğini bilmediklerini, ordu, polis ve güvenlik birimi yetkililerine hitaben yakında uygulamaya koyacağı plandan ardından olabilecek muhtemel senaryolara hazırlıklı olmalarını istediğini yazdı.

Toplantıda söz alan ordu, polis ve iç istihbarat yetkilileri, Amerika’nın alacağı karardan sonra Filistinlilerin geniş çaplı gösteri ve eylemler yapacaklarına dair ellerinde bulgu olmadığını belirterek, böyle bir kararın ardından Filistin halkının siyasi gösteri ve yürüyüşler yapıp Filistin bayraklarını asarak tepki vermesini beklediklerini ifade etti.

Amerika’nın yeni başkanı Trump seçimler esnasında ve seçimlerden sonra Amerika’nın Tel Aviv’deki elçiliğini Kudüs’e taşıyacağını defalarca tekrar etmiş, onun bu yöndeki açıklamaları Filistin’de ve İslam dünyasında tepkilere neden olmuştu.

Site, bazı subayların ise karardan sonra Batı Yaka ve Kudüs’te sınırlı çatışmaların yaşanacağını ifade ettiklerini kaydetti.