Kassam Tugayları: Esir Takası İçin İsrail’den Çeşitli Teklifler Var

El-Cezire televizyonunun El-Kassam Tugaylarından üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre, El-Kassam Tugayları uluslararası ve bölgesel aracılar vasıtasıyla işgal rejiminden Gazze’deki esir işgal askerlerine karşılık esir takası için çeşitli teklifler aldı.

El-Kassam Tugayları yetkilisi, işgal rejiminin şu ana kadar sunduğu tekliflerin serbest bırakılacak esir sayısı ve anlaşmanın içeriği bakımından Filistin direnişinin şartlarını en alt seviyede dahi karşılamadığını söyledi ve ticari kolaylıklara karşılık esirler takası anlaşması iddialarını yalanladı.

Filistin direnişinin taleplerinde ısrar ettiğini ve bu tür haberlerin psikolojik savaş kapsamında gündeme getirildiğini kaydeden yetkili, esirler davasının insani ve milli bir dava olduğunu, bu davanın ancak esirlerin serbest bırakılmasıyla çözülebileceğini bildirdi.

Yetkili, El-Kassam Tugaylarının Gazze’de esir tutulan işgal askerlerinin güvenliğinden sorumlu gölge birimine işgal güçlerinin Hamas üyesi esirlere son günlerde uygulamaya başladığı baskıları göz önünde bulundurması talimatı verildiğini söyledi.

“The Times of Israel” adlı internet gazetesi de pazartesi günü yayımladığı haberle İsrail’in esir takası teklif ettiği iddiasını gündeme getirmişti. İsmi açıklanmayan İsrailli bir yetkiliye dayandırılan haberde, Binyamin Netanyahu hükümetinin uluslararası aracılar vasıtasıyla bu yönde bir teklif ilettiği kaydedilmişti.

Kassam Tugayları geçen yıl nisan ayında elinde 4 İsrail askeri olduğunu açıklamış, askerlerin durumu hakkında ise bilgi vermemişti.

Hamas ile İsrail arasında 18 Ekim 2011’de yapılan takas anlaşmasıyla 2006’da esir alınan İsrail askeri Gilad Şalit’e karşılık bin 27 Filistinli tutuklu serbest bırakılmıştı.

İsrail hapishanelerinde yaklaşık 7 bin Filistinli tutuklu olduğu belirtiliyor.