İSRAİL Turizm Bakanı: TÜRKİYE’ye Gitmeyin!

Siyonist İsrail Turizm Bakanı Yariv Levin, iki ülke arasında yaşanan gerginlik nedeniyle vatandaşlarına Türkiye’ye gitmemeleri çağrısında bulundu. Bakan, “mevcut durumda bu ülkeye gitmek için bir sebep göremediğini” söyledi.

Siyonist İsrail haber portalı “Ynet”e konuşan bakan Levin, “Açık bir şekilde ifade ediyorum: Türkiye’ye gidilmemeli” dedi.

Siyonist Levin, “Ne yazık ki Türkiye’de İsrail konusunu seçimlerden önce destek kazanmak için mütemadiyen kullanan birisi var” ifadelerini kullanan Levin, “Türkiye’de bu şekilde muamele gördüğümüz sürece bu ülkeye gitmek için bir sebep göremiyorum” diye konuştu.


Yaşanan olayların ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı İsrail Ankara Büyükelçisi ve İstanbul Başkonsolosu’nun “bir süre için” ülkelerine dönmelerini istemişti. Siyonist İsrail de Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosluğunda görevli Büyükelçi Gürcan Türkoğlu’ndan “bir süreliğine” Ankara’ya dönmesini talep etmişti.

İsrail medyası, Çarşamba günü Taksim’den yayın yapan İsrailli bir televizyon ekibinin çevredekilerin saldırısına uğradığını bildirmişti.

Türkiye, İsraillilerin tatil için sıkça tercih ettiği bir ülke olmasına karşın iki ülke arasında yaşananların turizmi doğrudan etkilediği görülüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, 2008 yılında 558 bin 183 kişi tatil için Türkiye’yi seçerken 2010 yılında yaşanan Mavi Marmara krizinden sonra 2011’de bu sayının 79 bin 140’a düştüğü gözlemlendi. Geçen yıl ise 380 bin 415 İsrail vatandaşı tatilini Türkiye’de geçirmişti.