İRAN: FİLİSTİN’de Tek Çözüm İşgalin Bitmesi!

Bağlantısızlar Hareketi Filistin komitesinin New York’ta 73. BM Genel Kurul zirvesinin kulisinde düzenlediği oturumda konuşan İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Dehgani, siyonist rejim BM Güvenlik Konseyi’nin kararnamelerini ihlal ettiğini belirterek, uluslararası camiadan bu rejimin mazlum Filistin milletine yönelik cinayetlerini engellemesini istedi.

Amerika yönetiminin Kudüs’ü koran İsrail başkenti tanımasını ve büyükelçiliğini Tel aviv’den Kudüs’e taşımasını kınayan Dehgani, bu karar uluslararası hukuka ve BM kararnamelerine aykırı olduğunu vurguladı.

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Dehgani BM Genel Kurulunun mazlum Filistin milletine destek yönünde onayladığı kararnameyi olumlu karşıladıklarını, bu kararname Filistin milletinin kesin haklarının gerçekleşmesi doğrultusunda önemli bir adım ve siyonist rejimin de savunmasız Filistin halkına yönelik işlediği savaş suçlarına uygun bir cevap niteliğinde olduğunu ifade etti.

İsrail rejim açıkça uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiğinin altını çizen Dehgani, siyonist rejim ürettiği nükleer silahlar ve diğer kitle imha silahları ile uluslararası arenada ciddi bir tehlikeye dönüştüğünü kaydetti.