Siyonist İsrail 1948’den Beri 900 Bin Filistinliyi Esir Etti

Riyad El-Eşkar yayınladığı basın açıklamasında, Filistin topraklarının işgal edilmeye başlandığı 1948 yılından beri Filistin halkına yönelik yapılan ve yüz binlere varan tutuklamaların Filistin halkına diz çöktürmekte başarısız kaldığını ifade etti.

El-Eşkar “Bu kadar yüksek sayıda (900 bin) Filistinli esaret ve tutuklamanın acısını tatmasına rağmen, Filistin halkı hâlâ işgale karşı direniş göstermekte, bu topraklardaki hak ve hukukunu talep etmektedir” dedi.

El-Eşkar devamla, işgal güçlerinin 1987 yılında başlayan birinci intifadada değişik yaş ve sınıflardan 310 bin insanı tutukladığını, bunlar arasında kadın, çocuk, yaşlı, milletvekili, akademisyen, doktor ve üniversite hocaları yer aldığını kaydetti.

El-Eşkar açıklamasında ayrıca şu bilgilere yer verdi:.

İşgal güçleri intifadadan Filistin Yönetimi’nin kurulduğu 1994 yılına kadar 10 bin, 1994 yılından 2000 yılında meydana gelen Aksa intifadasına kadar 98 bin, geçen yıl Ekim ayında başlayan Kudüs intifadasının başlangıcından şimdiye kadar ise 8500 kişi tutuklandı.

Esirlerin piri sayılan 29 esir birinci intifadadan beri hapiste tutuluyorlar ve işgal rejimi onları serbest bırakmaya yanaşmıyor.

Esir hareketi birinci intifadada 43 şehit verdi. Bunlardan 23’ü işkence sonucu şehit oldular, 11’i tıbbi ihmal sonucu, ikisi ateş açılarak, 7’si de kasıtlı saldırılar sonucu şehit edilmişlerdir.