Home / Filistin / Gazze / Gazze-Filistin Abluka / İNSAN HAKLARI Örgütleri: GAZZE Kapılarını Açın!

İNSAN HAKLARI Örgütleri: GAZZE Kapılarını Açın!

Altı insan hakları müessesesi işgal rejimi yüksek mahkemesine başvurarak, Gazze Şeridi'ne ticari malların girişinde kullanılan Kerem Ebu Salim Kapısındaki kısıtlamaların kaldırılmasını istedi.

Konuyla ilgili ortak bildiri yayınlayan müesseseler, Gazze Şeridi’nde ekonominin çökmesinin tamamen İsrail’in kontrolündeki Kerem Ebu Salim Kapısıyla bağlantılı olduğuna dikkat çekti.

İşgal yönetimi 9 Temmuz’dan itibaren Kerem Ebu Salim Kapısından giren mallara kısıtlama getirdi ve sadece zorunlu gıda ve ilaçla sınırladı, Gazze Şeridi’nden Batı Yaka piyasasına mal çıkışını ise tamamen durdurdu.

GÖZAT  İSRAİL'den Gazze'ye YAKIT Girişinde Geri Adım

İşgal rejimi yüksek mahkemesine yapılan başvuruda, İsrail’in uyguladığı kısıtlamaların Gazze Şeridi’nde temel ihtiyaç mallarında eksikliğe sebep olduğu ve başta özel sektör olmak üzere her alanda ekonomiye büyük zarar verdiği belirtildi.

Başvuruda ayrıca işgal rejiminin kısıtlamalarının Gazze Şeridi’nde zaten yüksek olan fakirlik ve işsizlik oranını daha da yükselteceği ve halen Gazze halkının yüzde 80’inin fakirlik sınırı altında yaşadığı hatırlatıldı.

GÖZAT  İTALYAN Gazetesinin İSRAİL'e Sattığı HAMAS Röportajının Tamamı

İşgal yönetiminin kısıtlamaların Hamas’a baskı amacıyla Gazze Şeridi’ndeki masum sivilleri cezalandırmak olduğunu açıkça ifade ettiği kaydedilen başvuruda kontrolleri altında olmayan faaliyetler dolayısıyla sivillerin cezalandırılmalarının gayri insani ve gayri ahlaki olduğuna işaret edildi.

İşgal rejimi yüksek mahkemesine başvuran müesseselerin Gisha Derneği, Kişi Hakları Derneği, HaMoked Kişi Haklarını Savunma Merkezi, Gazze’den El-Mizan İnsan Hakları Merkezi, Adalet Merkezi ve İnsan Hakları İçin Doktorlar Merkezi olduğu bildirildi.