HAMAS ve FETİH Heyetleri Takrar MISIR’da

Hamas sözcüsü Fevzi Burhum konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Mısırlı kardeşlerimizden aldığımız nazik davet üzerine Yahya Es-Sinvar başkanlığındaki Hamas heyeti uzlaşı dosyasını görüşmek ve bu konuda halkımızın maslahatı doğrultusunda ilerleme sağlamak için Kahire’ye gitti” ifadesini kullandı. Burhum, toplantının zamanı ve içeriğiyle ilgili ayrıntılı bilgi vermedi.

Diğer taraftan bir açıklama da Fetih’ten geldi. Fetih sözcüsü Usame El-Kavasimi yaptığı açıklamada Fetih Yürütme Kurulu üyesi ve Fetih heyeti başkanı Azzam El-Ahmed’in Mısır istihbarat başkanının gözetiminde Hamas hareketiyle bir araya gelmek için Cuma akşamı Kahire’ye gittiğini söyledi.

12 Ekim’de Mısır gözetiminde Hamas ve Fetih arasında varılan anlaşma uyarınca uzlaşı hükümeti Aralık ayının başında Gazze’de bütün görevleri teslim alacaktı. Ancak anlaşmaya aykırı olarak daha önce görevi bırakan bazı bakanlık çalışanlarının uzlaşı hükümetinin kararıyla işe alınması

Gazze’deki birkaç kuruluşta arbedeye neden olmuştu. Bunun üzerine Hamas ve Fetih, hükümetin Gazze’de bütün hükümet binalarını teslim alma işinin ertelenmesini talep etti.