HAMAS: Arap Orduların Yapamadığını, Filistin Direnişi Başaracak!

İslami Direniş Hareketi Hamas’ın Filistin dışındaki başkanı Halid Meşal, 1948’de işgal edilen topraklarda yaşayan Filistinlilerin Kudüs’te kendilerine en büyük desteği verdiğini söyledi.

Meşal, dün akşam Clubhouse uygulaması aracılığıyla düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, Filistinliler için Kudüs’e zarar verecek her konunun ateşle oynamak anlamına geldiğini ifade ederek, İsrail’in uygulamalarına karşı durmak gerektiğini belirtti.

İşgal güçlerinin Ramazan’ın son on gününde Filistinlileri kışkırttığını ve Mescid-i Aksa’nın saygınlığını çiğnediğini hatırlatan Meşal, düşmanın ortak olduğuna ve anlaşmazlıkları bir tarafa bırakarak birleşmelerinin önemine dikkat çekti.

Meşal, işgalcilerin Kudüs’teki ihlalleri karşısında başta İzzeddin el-Kassam Tugayları olmak üzere direniş gruplarının misillemede bulunmaya ve çatışma kurallarını yeniden belirlemeye karar verdiğini söyleyerek, “Kudüs Savaşı direnişin her geçen gün daha da güçlendiğini gösterdi” dedi.

Savaşın işgal rejimi üzerinde büyük etki bıraktığına ve imajına zarar verdiğine işaret eden Meşal, Filistinlilerin tümünün savaşa katılmasının öneminin de ortaya çıktığını ifade etti.

1948’de işgal edilen topraklardaki Filistinlilerin Kudüs’e ve Gazze’ye destek olduklarını, İsrail’in ırkçılığına cevap verdiklerini belirten Meşal, işgalden kurtuluş projesinde direnişe güvenilebileceğini, Arap ordularının başaramadığını direniş güçlerinin yapabileceğini dile getirdi.