Hamas: Suriye İle İlişkilerimizi Yeniden İyileştirmeliyiz

Lübnan merkezli El-Meyadin televizyonuna röportaj veren Zahhar, Hamas’ın iç seçimleri ilgili açıklamalarda da bulundu. Gazze’de seçimin tamamlandığını, ancak diğer bölgeler için hala hazırlıklara ihtiyaç duyulduğunu belirten Zahhar, tüm seçim sonuçlarının zamanı gelince açıklanacağının altını çizdi. Zahhar, bu seçimlerin İsrail ile olan mücadelede ve hareketin politik duruşunda herhangi bir değişiklik oluşturmayacağını belirtti.

İran’da düzenlenecek Filistin’e destek konferansına katılmak için Refah kapısından geçme hususunda Kahire ile görüştüklerini de söyleyen Zahhar, ‘Mısır bu konuda bize söz vermedi, henüz heyetimize geçiş izni verilip verilmeyeceğini bilmiyoruz’ dedi.

El-Meyadin muhabirinin Hamas’ın yeni liderleri hakkında sorduğu “Bölgedeki gelişmeler ve diğer ülkelerle ilişki konusunda farklı görüşlere mi sahipler?” sorusu üzerine Zahhar, Hamas’ın Suriye ve Arap ülkelerindeki tufanla yıkıma uğrayan diğer Arap ülkeleriyle, istikrara kavuştuktan sonra ilişkilerine yeniden başlayacağını belirtti. Zahhar, daha önce yaptığı açıklamalarda Hamas’ın Suriye meselesinde taraf olmadığının altını çizmişti.

Netanyahu’nun ABD ziyareti ve Trump’ın elçiliği Kudüs’e taşıması bahsi üzerine ise Zahhar, “Direnişin hedefi bütün Filistin topraklarını kurtarmaktır, hedef bu olduğu sürece ABD elçiliğinin Batı Şeria ya da Kudüs’e taşınmasının bir önemi yoktur” ifadelerini kullandı.