HAMAS: Abbas – Fetih, BÖLÜCÜ Hükumet İstiyor!

Hamas, Rami El-Hamdallah hükümetinin bölünmüşlük halinin kökleşmesinde ve Filistin halkının çıkarlarının engellenmesinde en büyük rolü oynadığını ifade etti.

Hamas sözcülerinden Fevzi Berhum konuyla ilgili yaptığı açıklamada, El-Hamdallah’ın istifasının Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile Fetih arasındaki rol paylaşımının sonucu olduğunu söyledi.

Berhum, El-Hamdallah hükümetinin Abbas’ın ve Fetih’in programına hizmet edecek yeni bir bölücü hükümet kurulmasına fırsat vermek için istifa ettiğini bildirdi.

Hamas sözcüsü, Filistin halkının ulusal birlik hükümetine ve birleştirici bir ulusal konseye ihtiyacı olduğunu belirtti.

Filistin Başbakanı Rami El-Hamdallah, Fetih Hareketi Merkez Kurulu’nun yeni bir hükümet kurulması tavsiyesinin ardından dün istifasını Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’a sundu.

Rami El-Hamdallah, hükümetin haftalık kabine toplantısının ardından konuyla ilgili yayınladığı bildiride, yeni hükümet kurulana kadar mevcut hükümetin görevini yapmaya devam edeceğini söyledi.

El-Hamdallah, yeni hükümetin kurulması için yürütülecek görüşmelerin en kısa sürede ve başarıyla sonuçlanmasını temenni ettiğini bildirdi.