Gazze’de Yardım Kuruluşu WVI’nin Müdürüne Destek Gösterisi

Gazze’de bir grup Filistinli, İsrail tarafından gözaltına alınan World Vision International (WVI) Gazze Şubesi Müdürü Muhammed el-Halebi’ye destek için gösteri düzenledi.

Gazze’de toplanan WVI çalışanları ve kuruluştan yardım alan onlarca Filistinli, İsrail’in yardım kuruluşu yetkilisini gözaltına almasını kınadı. “Halebi’ye özgürlük” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, Halebi’nin en kısa sürede serbest bırakılmasını istedi.

GÖZAT  Siyonist İsrail, Filistinlilere Nefes Aldırmak İstemiyor

Göstericiler adına açıklama yapan Tehani Zakkut, “Yersiz ve sahte suçlamalarla 10 aydır gözaltına alınan Halebi’ye destek olmak için bir araya geldik. Halebi’nin gözaltına alınma nedeni Gazze’deki insani yardım çalışmalarını durdurmak ve kötü yaşam koşullarını devam ettirmektir.” ifadelerini kullandı.

GÖZAT  Siyonis İsrail'in GAZZE ABLUKASI Genişleyerek Devam Ediyor

Zakkut, Halebi’nin acilen serbest bırakılması için uluslararası kuruluşlara sessiz kalmamaları çağrısında bulundu.

İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet geçen ağustos ayında yaptığı yazılı açıklamada, Halebi’nin “Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’na mali destek sağladığı” iddiasıyla 15 Haziran’da gözaltına alındığını duyurmuştu.

GÖZAT  İsrail, Türkiye TİKA Temsilcisini Tutukladı

Soruşturma neticesinde Halebi’nin insani yardım kuruluşunun kaynaklarından Kassam Tugayları’na mali destek sağladığının ve kuruluşun bütçesini bunun için kullandığının ortaya çıktığı iddia edilmiş, Halebi’nin yardım kuruluşunun yıllık bütçesinin yaklaşık yüzde 60’ını Hamas kaynaklarına aktardığı öne sürülmüştü.

WVI kendisini din, ırk ve millet gözetmeksizin dünyada çocuk, kadın ve toplumlar için çalışan uluslararası Hristiyan bir kuruluş olarak tanımlıyor.