Siyonis İsrail’in GAZZE ABLUKASI Genişleyerek Devam Ediyor

Gazze Ablukasına Karşı Halk Komitesi başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Siyonist işgal rejimi yöneticilerinin Gazze’ye yönelik ablukayı adım adım sıkılaştırdıkları ve Gazze Şeridi’ne girmesi yasak olan ürünlerin listesinde arttırıma gittikleri belirtildi.

Ablukaya Karşı Halk Komitesi başkanı Cemal el-Hudari, Siyonist rejimin yasaklı ürünler listesine yeni kalemler eklemesi üzerine Gazze’ye girişi yasak olan ürünlerin sayısının 500’e çıktığını açıkladı.

GÖZAT  Video: Gazze-Filistin = Ambargo-Abluka-Zulüm...

Cemal el-Hudari yaptığı açıklamada, “Siyonist işgal rejimi doğrudan doğruya Gazze’de iş imkanı oluşturacak ve Gazze’nin altyapısının gelişimine katkı sunacak ürünleri engelliyor. Bu durum Gazze’nin sosyal ve iktisadi anlamda felç olması demek” diye konuştu.

2017 yılının başlangıcından beri, Siyonistlerin 100 farklı ürünü kara listeye aldığını ve Gazze’ye girişini yasakladığını belirten Hudari, “Ekonomi, sağlık, inşaat ve özel sektör alanlarındaki her türlü gidişat, ablukanın sebep olduğu olumsuzluklarla yüzleşiyor. Uluslararası yardım kuruluşlarının yaptığı yardımlar ve İslam dünyasının Gazze’ye verdiği sözler de Siyonistlerin bu yaptırımlarını aşmada yetersiz kalıyor” ifadelerini kullandı.

GÖZAT  Tasarım: Abluka Altındaki Gazze'de Üşüyen Küçük Eller

Siyonist işgalcilerin Gazze halkının hayatına “Her alanda” müdahale ettiğini belirten Hudari, Gazze’nin Mısır’a açılan Refah sınır kapısı da dahil olmak üzere tüm sınır kapılarında giriş çıkışların en sert denetimlerle kayıt altında olduğunu ve Siyonistlerin kontrolü altında olduğunu vurguladı.

Gazze’nin tüm sınır kapılarının bütünüyle kapalı olduğunu vurgulayan Hudari, yalnızca Kerem ebu Salim kapısının dönem dönem ürün geçişi için ve Erez sınır kapısının da hastaların ve öğrencilerin geçişi için çok uzun aralıklarla sabit olmayan tarihlerde açılıp kapandığını belirtti.

GÖZAT  Gazzeli Kadın Mühendisler "KÜL PRİKET" İle Ablukaya Meydan Okudu

Gazze’de üçü güneyde ve ikisi kuzeyde olmak üzere toplam 5 sınır kapısı ve 2010 yılından beri vanaları kapalı olan bir gaz boru hattı geçiş noktası bulunuyor.

Son olarak Gazze ablukası dolayısıyla bölgedeki 5000 civarında işletmenin işçi çıkarttığını belirten Hudari, Gazze’nin dünyadaki işsizlik oranının en fazla olduğu bölge olarak kayıtlara geçtiğini ifade etti.