GAZZE’de 2000 Ev TAMİR Edilmeyi Bekliyor

Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Vekili Naci Serhan, Gazze Şeridi’nin yeniden imar programının yıkılan evlerin yüzde 71’ini yeniden inşa etmeyi başardığını söyledi.

Serhan, işgal ordusunun saldırılarında yıkılan evlerden yaklaşık 2000’inin finansman yetersizliği dolayısıyla yeniden inşa edilemediğini bildirdi.

Evleri kısmen hasar görenler ile tarım ve sanayideki zararların henüz karşılanamadığını ifade eden Serhan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, işgal ordusunun saldırılarında 11 bin evin tamamen yıkıldığını belirtti.

Serhan, saldırılarda 162 bin evde kısmen hasara yol açtığını ve yaklaşık 9600 ekonomik tesiste hasar meydana geldiğini açıkladı.

2014 yılında Kahire’de düzenlenen yeniden imar konferansında toplam hasarın 3,9 milyar dolar olarak tespit edildiğine işaret eden Serhan, işgal ordusunun aşırı güç kullanarak kasıtlı olarak sivillerin yaşadığı meskun mahalleri ve apartmanları hedef aldığına dikkat çekti.

Serhan, saldırılarda zarar görenlerin tespit edilerek isimlerinin bilgisayara aktarıldığını, evleri tamamen yıkılanlara 2000 ve kısmen yıkılanlara 1000’er dolar dağıtıldığını söyledi.

Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Vekili, evleri tamamen yıkılan her aileye 1200 dolar altı aylık kira bedeli ödendiğini bildirdi.