Home / Filistin / Gazze / Gazze-Filistin Abluka / GAZZE’deki Fabrikaların %80’i KAPALI

GAZZE’deki Fabrikaların %80’i KAPALI

Ablukaya Karşı Halk Komitesi Başkanı Cemal El-Hudari, işgal rejiminin Gazze ekonomisini boğma planı çerçevesinde Gazze Şeridi'ne her türlü hammaddenin girişini engellediğini söyledi.

Milletvekili El-Hudari, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Gazze’deki yaşamsal ve ekonomik tesislerdeki çöküşün son evresinde olduğunu ifade etti.

İşgal rejiminin uyguladığı ablukanın ve saldırıların bu duruma yol açtığına dikkat çeken El-Hudari, Kerem Ebu Salim Kapısı’nın 27 gündür kapalı olduğunu ve binlerce tırın kapıda beklediğini, tırların taşıdıkları malların bozulabileceğini ve bunun da tacirler için büyük maddi kayıp demek olduğunu belirtti.

Gazze Şeridi’ndeki fabrikaların ve atölyelerin yüzde 80’inin kapalı olduğuna işaret eden El-Hudari, geri kalanların da hammadde yokluğu nedeniyle kapanma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

El-Hudari, işgal yönetiminin hammadde, inşaat malzemesi ve yakıtın yanında sanayi ve ticaret sektörünü ilgilendiren 1000 civarında temel ve insani malın Gazze Şeridi’ne girişine izin vermediğini açıkladı.

İsrail’in uygulamalarının tehlikeli ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu kaydeden El-Hudari, uluslararası topluma seslenerek, ablukayı kaldırması için işgal rejimine baskı yapmasını istedi.