Gazze’den Ezan Yasağına Sanat İle Tepki

Filistinli sanatçılar, Gazze Şeridi’ndeki bir okulun duvarına yaptıkları Kubbetu’s-Sahra ve Mescid-i Aksa konulu rölyefleriyle “İsrail’in ezan yasağı tasarısına” tepkilerini gösterdi.

“Ezanlar Susmayacak” adlı çalışmalarında Mescid-i Aksa, Kubbetu’s-Sahra ve minare tasvirlerine yer veren sanatçılar ayrıca ezan sözlerini de duvara resmetti.

Filistinli sanatçılar, toprakları işgal edilenler için tek mücadele ve direniş yolunun silah veya halkın acılarının dile getirildiği uluslararası platformlar olmadığını belirtiyor.

İşgal altındaki topraklarında çekilen acılara ve bu acılar karşısında sesiz kalan dünyaya icra ettikleri sanatla mesaj verdiklerini aktaran el sanatları öğretmeni İbrahim Ebu Fevl, rölyef sanatının Gazze’de pek yaygın olmadığını belirtti.

İsrail ablukası nedeniyle malzeme temin etme konusunda sıkıntı yaşadıklarını söyleyen Ebu Fevl, yaygın olmamasına rağmen küçük yaştan itibaren ilgi duyduğu bu sanattan zevk aldığını sözlerine ekledi.

Çimento Yokluğundan Resim 2 Ayda Yapılabilmiş

El sanatları öğretmeni İsmail Kelub da sanat icra eden kişiler olarak İsrail’in ezan yasağı tasarısına tepkilerini rölyef yaparak ortaya koyduklarını ifade etti.

Çalışmanın tahmin ettiklerinden daha fazla zaman aldığına dikkati çeken Kelub, “İsrail’in Gazze Şeridi’ne uyguladığı abluka dolayısıyla çimento bulunamıyor. Bu nedenle normalde bir ayda bitirmeyi hedeflediğimiz rölyefi 2 ayda bitirebildik.” dedi.

Bu işi yapmak için sanatçı arkadaşıyla Gazzeli ailelerin kapılarını çalarak çimento topladıklarını aktaran Kelub, “Hatta duvarına rölyef yaptığımız okulun öğrencilerinden, babalarının elinde çimento varsa biraz getirmeleri talebinde bulunuyorduk.” ifadelerini kullandı.