ORTODOKS YAHUDİLERDEN İsrail Ezan Yasağına Tepki

Haq, basın toplantısında bir soru üzerine, söz konusu yasa çalışmalarının henüz başlangıç aşamasında olduğunu belirtti.

Ne olacağını hep birlikte bekleyip göreceklerini anlatan Haq, “Biz dini özgürlükler dahil tüm haklara saygı gösterildiğinden emin olmak istiyoruz.” dedi.

GÖZAT  Hamas: Ezanımızı CANLARIMIZLA SAVUNACAĞIZ

Ortodoks Yahudilerinden Tepki

New York’taki Ortodoks Yahudi grubu Neturei Karta International Sözcüsü Haham Dovid Weiss de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, İsrail’i işgalci olarak niteleyerek, meşru olmayan bir devletin söz konusu uygulamaya ilişkin kanun çıkarmaya da hakkı olmadığını söyledi.

GÖZAT  Filistin İslami Cihad: Müslümanlar, İsrail Ezan Yasağına Karşı Harekete Geçmeli

Toprağın Gerçek Sahipleri: Filistinlilere Karışamaz

Bu karara tamamen karşı çıktıklarını da kaydeden Weiss, bu konuda New York’ta protesto gösterisi düzenlemeyi planladıklarını belirtti.

İsrail’in bölgede hiçbir karar alma hakkı olmadığını kaydeden Weiss, “İsrail, toprağın gerçek sahiplerine hiçbir kanunu dikte edemez, ne yapıp ne yapamayacaklarına ilişkin emir veremez.” dedi.

GÖZAT  Siyonist İsrail, "EZAN YASAĞI" Tasarısını Onayladı

“Minareler susmayacak”, “Irkçılığınız yeter”

Gazze’de, İsrail’in, ülkede ezanın belli saatlerde hoparlörle okunmasına yasak getiren kanun tasarısına karşı gösteri düzenlendi.

Hamas tarafından Gazze kentinde organize edilen gösteride, “Minareler susmayacak”, “Irkçılığınız yeter” yazılı dövizler taşındı.

GÖZAT  Mescidi Aksa'da EZANSIZ SABAH, Ümmet NEREDE?

Eyleme katılan Filistinli milletvekili Muhammed Şihab, İsrail’in “ezan yasağı” tasarısının, “Tüm Müslümanları hedef alan bir suç” olduğunu ifade etti.

“Kudüs’te ve başka mekanlardaki Filistin halkımız, bu kararın yürürlüğe girmesine izin vermeyecek.” diyen Şihab, tüm Müslümanlara İsrail’in “ırkçı” kararlarıyla mücadele için birlik olma çağrısında bulundu.

GÖZAT  Ezan Yasağının Amacı: Kudüs'ün İslami Kimliğini Yok Etmek

İsrail’de ezanın 23.00-07.00 saatleri arasında hoparlörle okunmasının yasaklanmasına ilişkin kanun tasarısı, çarşamba günü İsrail meclisinde yapılan ilk oylamada kabul edilmişti. Tasarının, yasalaşması için iki oturumda daha onaylanması gerekiyor.

İsrail yönetimi, hapishanelerdeki Müslümanlara da bazen ezan yasağı uyguluyor.