Filistinli Tüm Esirler Kurtulana Dek Mücadele Sürecek

Hamas, 1100’den fazla Filistinli esirin özgürlüğüne kavuşmasına vesile olan Özgürlerin Vefası anlaşmasının yıldönümü münasebetiyle yaptığı açıklamada hâlen işgal devletinin zindanlarında bulunan Filistinli esirlere seslenerek kendilerine verdikleri sözlerine bağlı olduklarını, tüm esirler özgürlüğüne kavuşuncaya kadar direnişin çabalarının son bulmayacağını dile getirdi.

Hamas, Özgürlerin Vefası anlaşmasının dokuzuncu yıldönümü münasebetiyle yaptığı açıklamada İsrail işgal rejimini de esirlere yönelik ırkçı uygulamalarından ve onların hapishanelerdeki meşru haklarına el sürmesinden dolayı uyardı.

Hamas açıklamasında direnişin tek seçenek olduğunu belirterek, halkının kendisi hakkındaki iyi intibasını korumaya devam edeceğini ve bütün gücüyle ona destek vereceğini, onurunu koruyacağını, bağımsızlık, yurda dönüş, özgürlük ve yaşam konusundaki haklarına sahip çıkacağını belirtti.

Açıklamada Filistin içinde birlik ve bütünlüğün sağlanmasının önemine de değinilerek direnişin etkili ve baskın olabilmesi için bütün unsurlar arasında söz birliğinin sağlanması ilkesinin ana sütun konumunda olduğuna dikkat çekildi. Bunun stratejik bir seçim olduğuna vurgu yapılarak bundan dönüş olamayacağı dile getirildi. Esirler Belgesi’nin de Filistin’deki tüm oluşumlar arasında üzerinde ittifak sağlanan ortak metin oluşturulması açısından bir örnek niteliğinde olduğu ifade edildi.

Hamas açıklamasında Filistin halkını da esirlerle dayanışmaya, onların mücadelelerine ve kararlı duruşlarına tam destek vermeye çağırdı. Bu arada uluslararası insan hakları kuruluşlarını ve dünyanın özgürlerini de İsrail işgal rejiminin, zindanlarında tuttuğu Filistinlilere yönelik haksızlıklarını ve ihlallerini gün yüzüne çıkarmak için gerekeni yapmaya çağırdı.