100’den Fazla Engelli Esir, İsrail Zindanında…

Filistinli Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti, işgal rejimi zindanlarında 100’den fazla tamamen veya kısmi engelli Filistinli esir bulunduğunu, esirler arasında görme ve işitme engellilerin yanında zihinsel engellilerin de olduğunu açıkladı.

Heyetin Araştırma ve Belgelendirme Birimi Başkanı Abdunnasır Feravine, dün (3 Aralık Salı) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, işgal rejiminin engelli esirleri zindanlarda tutarak uluslararası hukuku ve anlaşmaları çiğnediğini söyledi.

İşgal rejiminin engelli esirlerin ihtiyaç duydukları malzemeleri sağlamaktan kaçınmakla yetinmediğini ve bazen söz konusu malzemelerin cezaevlerine girişine de izin vermediğini kaydeden Feravine, bu durumun engelli esirlerin işgal rejimi zindanlarında çektikleri sıkıntıları daha da artırdığını belirtti.

Feravine, engelli esirlerin tutulduğu işgal rejimi zindanlarında ve gözaltı merkezlerinde psikologların ve sosyal destek uzmanlarının bulunmadığına dikkat çekerek, esirlere yönelik kasıtlı tıbbi ihmal politikasının da devam ettiğini bildirdi.

Engelli esirlerden bazılarının yaralı olarak ve bazılarının da hastane ve sağlık merkezlerinde gözaltına alındıklarını kaydeden Feravine, engelli esirlerin gözaltına alındıktan sonra baskı ve işkenceye maruz kaldıklarını ifade etti.