Filistinli Mey’den Arabistan’a: Babamı Serbest Bırakın!

2019’da Cidde’de gözaltına alınan Hamas’ın Suudi Arabistan yetkilisi Muhammed Salih el-Hudari’nin (81) kızı Mey el-Hudari, korona salgınının yayıldığı ve mübarek Ramazan ayının yaklaştığı bu günlerde babasının serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Mey el-Hudari, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud ile Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman’a seslenerek, 2019 yılında haksız yere tutuklanan babası Muhammed Salih el-Hudari’nin ve erkek kardeşi Hani el-Hudari’nin en kısa zamanda serbest bırakılmalarını istedi.

Mey el-Hudari açıklamasında, “Babam ve kardeşim suçsuz. Suudi Arabistan yetkililerine sesleniyorum, ülkenizde haksız yere tutuklanan bütün Filistinlileri acilen serbest bırakın. Aileleri olarak esirlerimizin hayati durumlarından büyük endişe duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Babasına yöneltilen suçlamalar karşısında aile olarak şok geçirdiklerini söyleyen Mey el-Hudari, “Babam ve kardeşim, bulundukları konum ve taşıdıkları sıfatlar itibarıyla Suudi Arabistan’da resmi bir statüde bulunuyordu ve ülkenin yetkili makamlarıyla sürekli temas halindeydiler. Özellikle kardeşim Hani’nin, Ummu’l-Kura Üniversitesindeki akademik çalışmaları dışında her hangi bir rolü olmamıştır” dedi.

Mey el-Hudari, babası ve kardeşi hakkında şuana kadar ispat edilmiş hiçbir suç bulunmadığına işaret ederek, çıktıkları mahkeme oturumunun ardından kendilerine verilen evraklarda Suudi Arabistan’ın yetkili resmi makamlarına ait hiçbir mühür, kaşe veya imzanın olmadığını aktararak ülkede yasal olmayan yöntemlerle esirlerin yargılandığını belirtti.

Mey, kronik hastalıkları olan babasının ve haksız yere tutuklanan kardeşinin mevcut olumsuz durumların göz önünde bulundurularak serbest bırakılmalarını talep etti.

Hamas, 9 Eylül 2019’da Suudi Arabistan ile “ilişkileri yönetmekle sorumlu” olan, hareketin lider kadrosundan Muhammed el-Hudari ve oğlunun tutuklandığını duyurmuştu.

Merkezi Cenevre’de bulunan Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi ise 6 Eylül 2019’da yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’ın aralarında Hudari’nin de bulunduğu 60 Filistinliyi gerekçesiz bir şekilde gözaltında tuttuğuna dair bilgiler vermişti.