İsrail Savaş Bakanı Lieberman: Irak ve Suriye Bölünmelidir!

Rey El-Yevm Gazetesi Züheyr Andraos’un kalemiyle yayınladığı yazıda şunları yazdı:

“İsrail Suriye’nin altı yıl süren bir savaşın ardından siyasi bir çözüme doğru ilerlediğini hala kabul etmek istemiyor. Siyonistlerin rüyası, Suriye’yi ırk, kabile ve mezhepsel olarak bölmekti. İsrailli yetkililerin bu rüyası David Ben Gurion’un formüle ettiği düşüncenin bir sonucudur.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, dünyanın Ortadoğu’da yaşanan mevcut çatışmalardan üç sonuç çıkarması gerektiğine ve bunlardan en önemlisinin Irak ve Suriye’nin bölünmesi olduğuna inanıyor.

Lieberman, “Bu dersler özelde İsrail ve İsrail’in güvenliğine önem veren kişiler için çok önemlidir” ifadesinde bulundu.

İsrail’in aşırı sağcı yanlılarından Lieberman’ın bu düşünceleri Amerika’nın Defense News sitesindeki bir makalede yayınlandı ve Lieberman, Irak, Suriye, Yemen ve diğer bölge ülkelerinde yaşanan olayları tarihi bir deprem olarak nitelendirdi.

Lieberman Ortadoğu bölgesindeki savaşların, güvensizliğin ve bütün ihtilafların kaynağı olan Siyonist Rejimin bölgedeki varlığına değinmeden, Müslümanalar arasında fitne çıkarma doğrultusunda adıma atarak, “Bölgedeki sorunların çözümü, bazı ülkelerde yeni sınırların şekillenmesinde gizlidir” ifadesinde bulundu.

Çünkü Lieberman’a göre, en belirgin olarak Irak ve Suriye’de sınırların değişmesi ve Şii ve Sünni yerleşim bölgelerinin aralarının açılması, etnik fitneleri ortadan kaldıracak ve iç meşruiyete sahip ülkelerin kurulmasını sağlayacaktır.

Lieberman aynı zamanda batının menfaat ve isteklerini gerçekleştirmek için sahte Siyonist Rejimin kurulmasına da değinmeden şunları söyledi: “Birçok Ortadoğu ülkesinin tesisi sahtedir ve toplumda belirgin olarak var olan etnik ve mezhepsel ihtilafları dikkate almadan, sömürgecilerin denetimi altında imzalanan Sykes-Picot Anlaşmasının bir sonucudur.”

Lieberman’ın bu görüşleri, Amerika’nın mevcut Başkan Yardımcısı Joe Biden’in Ortadoğu bölgesi için sunduğu planla mutabıktır.