BDS’den Beşiktaş Taraftarına Çağrı: İsrail’e Gitmeyin

Açıklamada, Siyonist İsrail rejiminin Filistin halkına yönelik zulümleri ve Filistindeki stadyumların defalarca bombalandığı hatırlatılırken Beşiktaş taraftarının Filistinlilerle dayanışmada bulunması gerektiği belirtidi.
Konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde;

“Beşiktaş, Avrupa Ligi’nde İsrailli Hapoel Be’er Şeva takımıyla eşleşti.

İlk maç 16 Şubat’ta Tel Aviv’de, rövanş maçı ise 23 Şubat’ta İstanbul’da oynanacak.

Ancak bu eşleşme, Beşiktaşlılar açısından diğer eşleşmelerden biraz farklı.

Filistinlilerin çağrısıyla dünyanın her yerinde İsrail işgaline karşı olağanüstü bir duruş örgütleyen BDS (İsrail’e yönelik Boykot, Yatırımların Geri Çektirilmesi ve Yaptırımlar) hareketinin ana organı olan BDS Ulusal Komitesi, İsrail’e yönelik turizmi boykot etmeye çağırıyor. Beşiktaş taraftarlarına da BU MAÇI İZLEMEYE İSRAİL’E GİTMEMELERİ, SİYONİSTLERE PARA KAZANDIRMAMALARI çağrısında bulunuyor.

Üstelik iş daha buraya varmadan, İsrail’in futbol konusunda başka suçları da var.

En başta, İsrail’in Avrupa’nın parçası sayılması ve Avrupa Ligi’nde yer alması zaten tartışmalı bir konudur!

BDS Ulusal Komitesi, 5 Eylül 2016’da yaptığı açıklamada, 13 Mayıs 2016’da yapılan FIFA toplantısından sonraki açıklamasında FIFA’nın; uluslararası hukuka göre Filistin toprakları olan Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze ile ilgili olarak işgalci İsrail’in terminolojisi olan “tartışmalı” ve “ihtilaflı” terimlerini benimsemesi karşısında uğradığı şoku ifade etmişti.

Oysa, uluslararası yasalara göre Doğu Kudüs de dahil olmak üzere Batı Şeria ve Gazze İsrail’in işgali altındadır. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği bu toprakların işgal altında olduğunu kabul ettiği için BDS Ulusal Komitesi, FIFA’nın da buna uyması gerektiğini hatırlatıyor ve İsrail buralarda işgalci ve yerleşimleri de yasadışı olduğu için buralarda kurulmuş takımların Avrupa Ligi’ne dahil edilmesinin, işgali meşrulaştırdığını ve FIFA mevzuatını ihlal ettiğini söylüyor.

Bilindiği gibi apartheid rejiminin uygulandığı Güney Afrika 28 yıl boyunca (1964-1992 arasında) uluslararası futbol camiasından DIŞLANMIŞTI. FIFA’nın ırkçılık karşıtlığı konusunda tarihsel bir rol oynadığını hatırlatan BNC, FIFA’yı aynı tavrı İsrail’e karşı da göstermeye çağırıyor.

Filistin Futbol Birliği 2015 yılında 65. Yıllık Kongresi’nde dört sebebe dayanarak İsrail’in FIFA ile olan ilişkilerinin askıya alınmasını talep etti.

-İsrail, işgal altındaki Filistin toprağının sınırlarını denetleyerek Filistinlilerin hayatını zorlaştırıyor, yıllardır Filistin’in en iyi takımlarını uluslararası turnuvalara göndermesine engeller çıkartıyor. Filistinli futbol takımları, sadece 50 km ötedeki maçlara gitmek için bir gün boyunca yolculuk yapmak zorunda kaldığı gibi İsrail Filistin stadyumlarını defalarca bombaladı.

-İsrail işgal altındaki Filistin topraklarına giren malların akışını kontrol altında tutmakta, özel vergiler uyguluyor ve bu futbol ekipmanlarının ithalini zorlaştırıyor.

-İsrail’de devlet tarafından desteklenen ırkçılık özellikle stadyumlarda etkisini göstermekte ve “Araplara ölüm” vb. tezahüratlar hep cezasız kalmakta ve İsrail Futbol Birliği de buna kayıtsız kalıyor.

-Yasadışı yerleşimlerde oluşturulan futbol takımları İsrail gençlik liglerinde oynuyor. Bu uluslararası hukuk nezdinde yasadışı olan yerleşimleri meşrulaştırıyor.

Biz de BDS Türkiye olarak toplumsal meselelere ilgisini ve adalete olan bağlılığını bildiğimiz Beşiktaş taraftarlarını;

İsrail’de oynanacak maça gitmemeye,

Böylelikle İsrail’e turizm geliri kazandırmaktan imtina etmeye,

İstanbul’da, Hapoel Be’er Şeva ile oynanacak maçı, Filistin’e dayanışma göstermek için bir fırsat olarak değerlendirmeye davet ediyoruz.”