Filistinli Lider İsrail’e HAPİSHANEDEN MEYDAN OKUYOR

Filistin direnişinin sembol isimlerinden olan ve çağrısıyla yaklaşık 2 bin Filistinlinin açlık grevine başladığı Mervan Bergusi, İsrail işgaline 15 yıldır tutuklu olduğu hapishaneden meydan okuyor.

İsrail hapishanesinde pazartesi günü toplu açlık grevini başlatmasının ardından diğer Filistinli mahkumlardan ayrılarak hücre hapsine alınan Fetih Merkez Kurulu üyesi Bergusi, pazar günü New York Times gazetesine “Neden İsrail hapishanelerinde açlık grevindeyiz?” başlıklı bir makale yazdı.

GÖZAT  Siyonistlerden Filistinli Esirlere KÖPEKLİ TACİZ

Bergusi, İsrail hapishanelerinde 15 yıldan beri tutuklu bulunduğunu aktardığı makalesinde, “Filistinlilere uygulanan illegal ve keyfi tutuklamaların yanında mahkumlara yapılan kötü muameleye hem şahit hem de bunun kurbanı oldum.

Diğer tüm seçenekleri tükettikten sonra bu ihlallere direnmek için açlık grevine gitmekten başka seçenek olmadığına karar verdim. Bugün başlayan bu açlık grevinde Filistinli mahkumlar bana katılmaya karar verdi.” ifadelerini kullandı.

GÖZAT  İSLAMİ CİHAD: Filistinli Esirlerin Açlık Grevinin TEK SONUCU ZAFER

İsrailli siyasetçilerin son günlerdeki eleştiri okları da Bergusi’ye yöneltilmiş durumda. Hapishaneden İsrail işgaline meydan okuyan Bergusi, İsrail basınını da en çok meşgul eden konu haline geldi.

Hücre Hapsine Alındı

Bergusi’nin Amerikan gazetesinde yayımlanan makalesi İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu da kızdırdı.

GÖZAT  Korsan İsrail, Açlık Grevindeki Filistinli Esirleri NEGEV'E TOPLUYOR

Netanyahu, “New York Times’ta pazar günü okuduğum makale katı bir bir terörist olan Mervan Bergusi’yi ‘parlamenter bir lider’ olarak tanımladı. Bergusi’ye ‘siyasi lider’ demek Esed’e ‘çocuk doktoru’ demek gibi bir şey. Bunlar katil ve teröristler.” ifadelerini kullandı.

İsrail Cezaevleri İdaresi de Bergusi’yi ve hapisteki diğer bazı önde gelen Filistinlileri “açlık grevine öncülük ettikleri” gerekçesiyle hücre hapsine almaya karar verdi.

GÖZAT  Kassam Tugaylarının Önceliği: FİLİSTİNLİ ESİRLER!

İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan da açlık grevindeki Filistinli mahkumlarla pazarlık yapmayacaklarını açıklayarak Sağlık Bakanlığı yetkililerinden “zorla besleme” de dahil her türlü senaryoya hazır olmalarını istedi.

İsrail’e karşı verdiği mücadeleden ve Filistinliler arasındaki iç meselelerdeki yumuşak tavrından dolayı Bergusi, Filistin halkı nezdinden büyük saygı görüyor.