Kassam Tugaylarının Önceliği: FİLİSTİNLİ ESİRLER!

Siyonist işgal rejimi Gazze ve Hamas ile savaşa aldatıcı ekonomik ve maddi bakış açısıyla bakıyor. Bu rejim, Hamas’ın elindeki esirleri serbest bırakmasına karşılık ekonomik bazı kolaylıklar sağlamayı taahhüt ediyor. Bu imkânsız bir şey. Zira esirlere karşılık ancak esirler olabilir. Kuşatmanın hafifletilmesi ve ekonomik kolaylıklar Filistin halkı kadar dünyanın ve özgür insanların talebidir.

Hamas’ın Önceliği ESİRLERE VEFA

Daha önce gerçekleştirilmiş olan Özgürlerin Vefası Esir Takas Anlaşması gibi bir takas anlaşması yapılmasını istiyor. Hamas’a göre işgalci ne kadar diretirse diretsin, birinci şartı Özgürlerin Vefası anlaşmasıyla serbest bırakıldıktan sonra tekrar tutuklanan esirlerin serbest bırakılması olan onurlu bir esir takas anlaşmasını kabul etmekten başka seçeneği yoktur.

Hamas’ın Walla sitesinin saydığı teklifleri kaale alması ve kabul etmesi mümkün değildir. Çünkü bu öneriler dünyanın bu alanda alışık olduğu gerçeklerden farklıdır.

Filistinli esirler Hamas ve Gazze halkı nezdinde birinci konumdadırlar. İşgal rejiminin, Hamas’a verdiği sözü ikinci gün bozabilecek pozisyonda iken yaptığı alçak teklifleriyle sevinmemesi gerekir.

Hamas hareketi esirlere karşılık esirler ilkesine bağlıdır. Kuşatmanın hafifletilmesi meselesi ise, Siyonist rejimin esirlerini önemsediğini ve Tevrat’a göre de yerlerini bulmaya çalıştığını belirtip görüşmelere girdiğinde, Hamas bu konuyu da gündeme taşıyacak esirlerden sonra bunu da tartışacaktır.

Site, işgal hükümetinin yabancı arabulucular vasıtasıyla bu önerisini İslamî Direniş Hareketi Hamas’a ilettiğini yazdı.

Walla sitesinin yayınladığı haberde, işgal hükümetinin askerlerin salıverilmesine karşılık sunduğu öneriler paketinde, Gazze’de sanayi bölgesi inşa edilmesi, Gazzeli işçilerin İsrail’e geçişlerinin kolaylaştırılması, Sina’nın kuzeyinde bir sanayi bölgesinin inşa edilmesi, Kerem Ebu Salim sınır kapısının genişletilmesi, Gazze’deki su ve elektrik sorununun çözülmesi gibi maddelerin yer aldığı ifade edildi.

Siyonist işgal rejimi, Gazze’yi çok ağır bir ablukaya tabi tuttuğunu, bölgedeki elektrik, su ve işsizlik sorununun sebebinin uyguladığı abluka olduğunu açıkça ifade ediyor. Bu sorunları Hamas’ın elindeki esirleri geri vermesi karşılığında çözebileceğini de itiraf ediyor.

İsrail’in sunduğu öneri ve paketler, Yahudi askerlerin geri getirilmesine ve kurtarılmasına karşılık sunulan ekonomik bir karşılıktır. Bu öneri ve düşünceler yeni düşüncelerdir.

Gazze halkı elektrik, su, ticaret ve çalışma alanlarından doğal bir şekilde faydalanma hakkına sahiptir. Ancak düşman bu hak ve kolaylıklar için bedel istiyor.