Filistinli Esirlerden Koronaya Yakalananların Sayısı 140’a Yükseldi

Esirler ve Özgürleştirilenlerin İşleri Heyeti basın danışmanı Hasan Abdurabbih İsrail işgal zindanlarındaki Filistinli esirlerden koronavirüs hastalığına yakalananların sayısının 140’ı bulduğunu dile getirdi. Abdurabbih, koronavirüse yakalanan son esirin de Cenin ahalisinden olan Ahmed Ebu Seriyye olduğunu ve işgal cezaevleri yönetiminin Nakab Cezaevi’nin 18 nolu koğuşunu da esirlerden birinin koronavirüse yakalanmış olabileceği şüphesi sebebiyle kapattığını belirtti.

Hasan Abdurabbih bugün (20 Aralık Pazar) sabah Filistin’in Sesi radyosuna yaptığı açıklamada, uluslararası kamuoyunun İsrail işgal yönetiminin Filistinli esirlerin hayatları ve sağlıkları için gerekli yükümlülükleri yerine getirmek zorunda olduğunu ortaya koyan Dördüncü Cenevre Anlaşması’nın şartlarına uymaya işgal yönetimini zorlama konusunda ahlaki bir sorumluluk taşıdığına dikkat çekti.

Abdurabbih açıklamasında aynı zamanda dünyadaki insan hakları kuruluşlarını işgal zindanlarındaki Filistinli esirlerin hayatlarının kurtarılması için müdahalede bulunmaya çağırdı.

Filistinli esirlerin koronavirüsten korunması için işgal yönetimi tarafından gereken tedbirlerin alınmadığı, esirlerin koronavirüsün yayılmasından korunmak için kullanacakları malzemelerin temin edilmediği veya kantinlerde çok yüksek fiyatlarla satıldığı konusunda daha önce Filistin’deki insan hakları kuruluşları tarafından bilgilendirmeler yapılmıştı.

İşgal zindanlarındaki Filistinli esirler sağlık açısından son derece kötü ve riskli ortamlarda tutuluyor.