Filistin Seçimlerinde 391 Bölgede 739 Liste Yarışacak

Seçim Kurulu, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, 760 aday listesinin yerel seçimlere girmek için başvurduğunu, 6 listenin şartlara uygun olmadığı için reddedildiğini ve 15 listenin de yerel seçimlerden çekilmek için başvuruda bulunduğunu açıkladı.

GÖZAT  Batı Şeria'da SEÇİM MERKEZLERİ Faaliyete Başladı

152 seçim bölgesinde birden çok listenin yerel seçimlerde yarışmak için başvurduğunu kaydeden Seçim Kurulu, 179 seçim bölgesinde ise tek bir listenin seçimlere gireceğini bildirdi.

Seçim Kurulu, 56 seçim bölgesinde hiçbir listenin seçimlere girmek için başvurmadığını, 4 seçim bölgesinde ise birer listenin seçimlere girmek için başvuruda bulunduğunu fakat listelerdeki aday sayılarının söz konusu bölgelerin yerel konseylerindeki koltuk sayılarından az olduğunu ifade etti.

GÖZAT  Hamas: Filistin'de Bölünmeyi Arttıracak Seçimler Kabul Edilemez

Seçmen listeleriyle ilgili kararların açıklandığı günden itibaren 3 gün içinde ilgili mahkemede itiraz edilebileceğini hatırlatan Seçim Kurulu, mahkemenin de itirazlarla ilgili kararını 5 gün içinde açıklayacağını ve mahkemenin kararının nihai karar kabul edileceğini söyledi.

Filistin Merkez Seçim Kurulu, daha önce yayınladığı bildiride, Mayıs ayında yapılacak seçimlerde Batı Yaka’nın 11 vilayetinde 1 milyon 134 bin 636 seçmenin yerel seçimlerde oy kullanma hakkına sahip olduğunu açıkladı.