Filistinli Gruplar, Gazze MAAŞ KESİNTİSİNİ Protesto Etti

Gazze’deki bir çok grup, Filistin Uzlaşı Hükümeti’nin Gazze Şeridi’nde görev yapan memurların maaşlarından kesinti yapmasını protesto etti.

Gazze’nin batısındaki Filistin Bakanlar Kurulu’nun önünde biraraya gelen eylemciler, “Ayrımcılığa ve dışlamaya hayır”, “Gazze Filistin’in bir parçasıdır, adaleti hak ediyor” yazılı dövizler taşıdı.

GÖZAT  Heniyye: Maaş Kesintisi SİYASİ SENARYO OLABİLİR

Gösteriye, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi (FDHKC), Filistin Ulusal Girişimi hareketi, Filistin Halk Partisi, Filistin Demokratik Birliği hareketlerinin yönetici ve üyelerinden çok sayıda kişi katıldı.

Eylemde konuşan FHKC Üyesi Halid Sevabite, “tehlikeli” olduğunu ifade ettiği kararın, “yıkıcı sosyal ve siyasi boyutlarının” bulunduğunu belirtti.

GÖZAT  İSLAMİ CİHAD: Gazze'de Maaş Kesintisi Kabul Edilemez

Meselenin “siyasi” olduğunu ve Filistin ayrılığıyla ilişkisi bulunduğunu savunan Sevabite, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Filistin Uzlaşı Hükümeti’ne kararlarından geri adım atma çağrısında bulundu.

Sevabite, memurların maaşlarından yapılan kesintileri, “halka yönelik toplu cezalandırma” olarak da değerlendirdi.

GÖZAT  El-Fetih Yönetiminden Gazze Memur Maaşına %30 Kesinti

Gazze Şeridi’ndeki kamu çalışanları, mart ayı maaşlarında yüzde 30 kesinti olduğunu belirtmişti. Uzlaşı Hükümeti ise geçici olduğunu açıkladığı kesintinin primlerden yapıldığını ve ambargodan kaynaklandığını bildirmişti.

Filistin’de 2 Haziran 2014’te Ulusal Uzlaşı Hükümeti kurulmuş ancak Hamas ve Fetih arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle hükümet Gazze Şeridi’nde göreve başlayamamıştı.