HAMAS: Ortadoğu Haritası Değişecek!

Hamas’ın Gazze Sorumlusu Yahya Sinvar, Filistin direnişinin, Kudüs Kılıcı Operasyonu’nda gücünün sadece yüzde beşini kullandığını ve işgal ordusu karşısında asla geri çekilmeyeceğini vurguladı.

Gazze Şeridi’ndeki yazarlar, akademisyenler ve üniversite profesörleriyle bir araya gelen Hamas’ın önde gelen isimlerinden Sinvar, yeni bir savaşın patlak vermesi durumunda Ortadoğu’daki tüm dengelerin değişeceğine ve bölgenin yeniden şekilleneceğine dikkat çekerken, “Yüce Allah, Tel Aviv’i mahvetmeyi bizlere nasip etti. Gücümüzden henüz göstermediklerimiz, gösterdiklerimizden daha çok.” ifadelerini kullandı.

İşgalci İsrail yönetiminin, Kassam Tugayları’na ait tünellere büyük hasarlar verdiği yönündeki açıklamaların gerçekleri yansıtmadığını aktaran Sinvar, “İşgalin ordusu, Gazze Şeridi’ndeki direniş tünellerinin sadece kırık olanlarını yok edebildi.” dedi.

Açıklamada, “Düşmanlar, Hamas metrosunu yıkmayı başaramadı. Çünkü biz bu toprakları, onun bizi sevdiği gibi seviyoruz. Ayrıca direnişin gücünü kıramadığı gibi 10 bin direniş savaşçısını öldürme planını hayata geçirmekte hayal kırıklığına uğradı. Tünellerin ise %3’ünden fazlasına zarar veremedi.” ifadelerine yer verildi.

Her taraftan muhasara altına alınan direniş gruplarının, bütün zorlukların üstesinden geldiğine ve artık İsrail’de istediği hedefi vurabilme gücüne kavuştuğuna vurgu yapan Sinvar, Tel Aviv’in, Arap devlet yöneticilerinin kıblesi haline geldiği ama Kudüs Kılıcı Operasyonu’yla bu tabloyu değiştirdiklerini söyledi.

Sinvar, Arapların normalleşme telaşının, Filistinlilerin arasındaki bölünme ve uluslararası sessizliğin, Gazze Şeridi’ne saldırmasında İsrail’i cesaretlendirdiği değerlendirmesi yaptı.