FİLİSTİN Dışişleri: ABD, Barış Değil Teslimiyet İstiyor

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el- Maliki, BM Genel Merkezi’nde Endonezya, Güney Afrika ve Kuveyt tarafından düzenlenen İsrail’in işgali ettiği Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşim birimlerinin görüşüldüğü toplantıda konuştu.

Tüm adaletsizliklere rağmen Filistin’in barış ve uluslararası hukukun üstünlüğüne bağlı kalacağını belirten Maliki, Trump yönetiminin uzun süredir beklenen Orta Doğu barış planına ilişkin ise ”ABD yönetiminin girişimleri barış çabaları olarak nitelendirilemez. Bu girişimler, barış planı değil teslim olma koşulları. Para, hiçbir şekilde bu planı kabul ettiremez.” ifadesini kullandı. 

Maliki, ABD’nin Filistin’in çağrılarına kulak vermediğini ve İsrail’in ihlalleri karşısında sessiz kaldığını belirterek, ”Filistin halkı yıllarca elinin kolunun bağlandığı zincirinin renginin ve boyunun değişmesi için beklemedi, koşulsuz özgürlük, egemenlik istiyor, sınırlı özerklik, boyun eğme değil birlikte barış içinde var olmayı istiyor. Duvar ve abluka değil sınırları üzerinde kontrol istiyor. Sadaka değil kaynaklarına erişim istiyor. Başkalarının kölesi değil, kendi kaderlerinin efendisi olmak istiyorlar. Daha azını asla kabul etmeyecek.” diye konuştu.