FİLİSTİN Direnişi Bir KARIŞ Toprağı İşgale Bırakmaz

Hamas Siyasi Birimi üyesi Mahmud Ez-Zehhar, Filistin direnişinin işgalcinin kuşatmayı kaldırma taahhütlerini yerine getirmeye zorlayacak güce sahip olduğunu belirterek, işgalci İsrail’in son Gazze saldırısında karşılaştığı direnişin kendisini etkilediğini söyledi.

Filistin Enformasyon Merkezi’ne özel demeç veren Hamas’ın önde gelen liderlerinden Ez-Zehhar “Direnişin mesajı açıktır. Direniş, halkımızın aç kalmasına, eğitim almamasına, tedavi görmemesine, evlerinde elektriklerin yanmamasına ve maaşını almamasına izin vermeyeceği ve bunu kabul etmeyeceği mesajını açık ve net bir şekilde vermiştir” dedi.

Bu tür günlük hayati haklardan ödün vermenin mümkün olmadığını belirten Hamas lideri Ez-Zehhar, işgalcinin bu gerçeği idrak ettiğini, dolayısıyla bu konuda taleplere cevap vermek durumunda kaldığını ifade etti.

Ez-Zehhar röportajında, Filistin halkının Nekbe’nin 71’inci yıldönümünde hakkına bağlı olduğunu, ilkelerinin Amerika Başkanı Ronald Trump’ın işlediği cinayetlerin bedeli olmayacağını belirterek, “İşgalci İsrail’in Filistin halkıyla Arapların sabitelerine; haklarına, toprağına, kutsalına ve akidesine dokunduğu bilinen bir gerçektir. 71 yıl sonra Filistin sokağı ilklerine yine bağlı kalacak ve asla onlardan taviz vermeyecektir” dedi.

Zehhar sözlerini şöyle sürdürdü: “Direnişten ‘bir karış topraktan vazgeçeriz’ diyen yoktur. Oslo politikalarına ve iki devletli çözüme dayananlar, önceden beri ‘toprağın bir karışından bile taviz verilmez Filistin içinde veya dışında hiç kimse Filistin halkının hakkında taviz veremez’ diyen Hamas’ın çizgisine geldiler.”

Filistin’deki kutsal mekanların bir bütün olduğunu söyleyen Ez-Zehhar, “Kutsal mekanlar Filistinlilerle Yahudiler arasında bölüştürülemez. Kutsallar bizim kutsalımız. Bu mesele, İsra ve Miraca olayıyla bitmiştir. Kur’an’ı Kerim de bu gerçeği vurgulamaktadır” dedi. 

Ez-Zehhar röportajının devamında “Bütün sıkıntı ve kedere, can, mal ve toprakta verdiği ağır hasara rağmen ümmet hâlâ ayakta ve Nekbe’nin üzerinde 71 yıl geçmesine rağmen sabretmeye devam etmektedir. Bu tavrıyla toprak, insan, akide ve kutsalların dokunulmaz olduğunu söylüyor. Allah’ın izniyle İsrail’in işgalini sonlandıracağımız savaşı bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

İsraillilerin, Trump’ın Kudüs’te olduğu gibi Batı Yaka’nın otoritesini de kendilerine verme umutlarını değerlendiren Ez-Zehhar “Acaba yabancı büyükelçilerden kaçı Amerika’nın Doğu Kudüs’teki elçilik binasına girmiştir? Bu bir Trump oyunudur. Seçim kampanyasında ve Rusların onun lehine seçime hile karıştırmaları neticesinde yaşadığı skandalların ardından koltukta kalmak için kendini işgalci İsrail’e pazarlıyor. Tabi Filistin halkının ilkeleri Trump veya başkasının işlediği cinayetlerin faturası olmayacaktır” dedi.