Filistin Direniş Gruplarından Amerika’nın SURİYE SALDIRISINA KINAMA

Direniş hareketleri, Amerika’nın Suriye’yi hedef alan saldırısının, Siyonist rejimin kışkırtması sonucunda gerçekleştiğini açıkladılar.

Amerika’nın Akdeniz’deki savaş gemilerinden 59 Tomahawk Cruise füzesiyle Suriye’yi vurmasına Filistin direnişinden tepki geldi.

GÖZAT  Siyonist İsrail Suriye'de KAOSUN DEVAMINI İSTİYOR

İslami Cihad Hareketi’nden yapılan yazılı açıklamada, saldırıda Siyonist rejimin parmağının olduğu vurgulandı.

İslami Cihad Hareketi resmi sözcüsü Davud Şihab imzasıyla yapılan açıklamada “İslami Cihad, Arap ya da Müslüman ülkelere yapılan dış müdahaleyi ilkesel olarak reddetmekte ve yabancı saldırıları kınamaktadır” denildi.

GÖZAT  Amerikalı Analist: ABD'nin Suriye Saldırısı İSRAİL'e YARADI

Saldırının arkasında Siyonistlerin durduğuna dikkat çeken Şihab “Amerika’nın saldırısı, Siyonistlerin kışkırtmasıyla gerçekleşti. Hedef, İsrail’in hegemonyasını sağlamak için bölgedeki ülkelerin zayıflatılması, Suriye’nin bölünmesi ve parçalanmasıdır.

Bölgenin ve devletlerine geleceğine, halklar karar vermelidir. Dış müdahale, bölgeyi uluslar arası nüfuz ve çıkar çatışmasına sürükleyecektir” dedi.

GÖZAT  Amerika'dan İsrail'e SURİYE TEŞEKKÜRÜ

İslami Cihad’ın yanı sıra Filistin Halk Kurtuluş Cephesi de saldırıya tepki gösterdi. Cephe’den yapılan yazılı açıklamada Amerika kınandı.

Cephe, “Han Şeyhun’da yaşananlarla ilgili uluslararası bir araştırma yapılmadan Amerika’nın Suriye’deki Şuayrat askeri havaalanına saldırması, her ne kadar Trump yönetimi, “terörü tasfiye etmek önceliğimizdir” dese de teröre verilmiş bir destektir” dedi.

GÖZAT  Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, Amerika'nın Suriye Saldırısını KINADI

Saldırıda Siyonistlerin de rolünün olduğunu vurgulayan Halk Kurtuluş Cephesi’nin açıklamasında “Bu saldırının, Siyonist rejim ve Suriye devletinin parçalanmasında ısrar eden taraflarla koordine içerisinde gerçekleştirildiğini düşünüyoruz.

Saldırının amacı, Birleşmiş Milletler’in arabuluculuğunda sürdürülen, Suriye’nin ve halkının bütünlüğünün korunacağı bir siyasi çözümün  sabote etmektir” denildi.

GÖZAT  Netanyahu'dan Amerika'nın Suriye Saldırısına TAM DESTEK

Saldırıdaki en önemli amacın Suriye’nin Siyonizme karşı verdiği mücadeleden geri durmasını sağlamak olduğunu kaydeden Cephe “Bu saldırı, Amerika’nın kuzey Suriye’deki yasadışı varlığından bağlantısız düşünmemiz mümkün değil.

Hedef, Suriye sahasındaki yaşananları etkilemek, bölünmeyi derinleştirmek ve Suriye’nin geleceğini etkilemektir” dedi.

GÖZAT  İsrail Dışişleri SURİYE'ye KADEH KALDIRDI

Cephe’nin açıklamasının sonunda tüm Arap dünyasından Suriye’yle dayanışma içerisinde olması, Amerika’nın saldırısının kınanması ve Amerika’nın artan düşmanca saldırısına karşı direniş çabasının birleştirilmesi istendi.

Mücahidler Hareketi liderlerinden Nail Ebu Avde, U News haber ajansına yaptığı açıklamasında “Amerika’nın Müslüman Arap devletine saldırması ve Şuayrat askeri havaalanını hedef alması, Amerika liderliğinin yürüttüğü sistematik teröre işaret etmektedir. Amerika’nın iddia ettiği gibi bu saldırının hedefi, Suriye halkını savunmak değil.” ifadelerini kullandı.

GÖZAT  Siyonist İsrail: Suriye'ye Müdahale Edelim

Ebu Avde açıklamasında ayrıca “İşgalci İsrail’le gerçekleşecek muhtemel bir savaşta kullanılacak olmasından ötürü Suriye hava savunma sistemi ve Suriye Arap Ordusu’nu zayıflatmaktır.

Suriye hava savunma sisteminin işgal rejimini nasıl korkuttuğunu, bazı uçaklarını nasıl düşürdüğünü geçtiğimiz günlerde görmüştük. Filistin direnişi, tüm gruplarıyla Amerika’nın saldırısını kınamaktadır” dedi.

GÖZAT  Hamas'tan Suriye-İdlib-Kimyasal Açıklaması

Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi liderlerinden Talal Ebu Zarife ise yaptığı açıklamayla Amerika’nın saldırısını kınarken saldırıyı “barbarca” olarak niteledi.

Ebu Zarife “Amerika’nın terörist kuvvetleri tarafından Suriye’nin egemenliğinin çiğnenmesi, uluslar arası hukukun ihlalidir. Bağımsız bir devletin egemenliğinin çiğnenmesi kabul edilemez.” dedi

GÖZAT  Filistin Direnişinden Suriye'ye İsrail Uçağı Tebriki

Ebu Zarife açıklamasının devamında ise “Amerika’nın bu saldırıyı öncelikle, başta Filistin ve Lübnan olmak üzere Arap halklarına karşı savaş suçu işleyen Siyonist işgal rejimine karşı düzenlemesi gerekirdi.

Amerika’nın bu çifte standart uygulamasını kınıyor, herkesi bu tehdide karşı birliğe çağırıyoruz. Demokrasi, özgürlük ve evrensel değerleri savunduğunu iddia eden Amerika’nın evhamlarına kanmamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

GÖZAT  SURİYE JETLERİ İsrail Savaş Uçağını Düşürdü

Suriye’yi hedef alan saldırıdan ilk istifa eden tarafın Siyonist rejim olduğunu savunan Halk Direniş Komiteleri sözcüsü Ebu Mücahid “Yeni Amerika yönetimi, füze saldırıları ve kurduğu askeri üsleriyle Suriye’de defacto bir durum yaratmaya çalışıyor. Amerika bunu yaparak Arap halklarının iç işlerine müdahil olmaktadır.” açıklamasını yaptı.

GÖZAT  İsrailli Bakan: Suriye'nin Füzeli Cevabı TEHLİKELİ

Ebu Mücahid ifadelerinin devamında “Daha fazla birlik ve daha sağlam bir duruşla bu müdahaleye karşı durmalıyız. Amerika’nın bu saldırısından ilk istifade eden Siyonist rejimdir.

Suriye halkının direnişinden geri adım atması için Siyonist işgal rejimi ve müttefiklerinin bu tür girişimlerine karşı uyanık olmalıyız” şekline konuştu.