Filistinli 26 GAZETECİ Siyonist İsrail ZİNDANLARINDA

Komite, her yıl 17 Nisan’da anılan Filistinli Esir Günü öncesi konuyla ilgili yayınladığı raporda, işgal güçlerinin 2018’in ilk çeyreğinde gazetecilere yönelik baskılarını yoğunlaştırdığını söyledi.

Nisan ayında Gazze Şeridi’nde gazeteci Yasir Murteca’nın işgal güçlerince şehit edildiği bildirilen raporda, Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetlerini takip eden 92 gazetecinin yaralandığı ve söz konusu gazetecilerden 49’unun Gazze Şeridi’nden olduğu ifade edildi.

Komite, işgal güçlerinin yılbaşından bu yana 45 gazeteciyi gözaltına aldığını ve aralarında kadın gazeteci Büşra Et-Tavil de olmak üzere 13 gazetecinin gözaltısını yenilediğini bildirdi.

Raporda, bu yılın ilk üç ayında işgal güçlerinin 40 kez gazetecilerin olayları takip etmesine engel olduğu ve 19 gazetecinin kimliklerine ve cihazlarına el koyduğu belirtildi.

İşgal güçlerinin aynı dönemde 13 gazetecinin evine baskın düzenlediği ve 4 gazeteciye de yurt dışına çıkma yasağı koyduğu bildirilen raporda, 6 gazetecinin de serbest bırakılmadan önce para cezası ödemek zorunda kaldığı kaydedildi.

Gazetecilere Destek Komitesi ayrıca, işgal zindanlarında halen ikisi kadın Filistinli 26 gazetecinin esir tutulduğunu açıkladı.