FAS, Siyonist İsrail’e RESMİ HEYET GÖNDERİYOR

İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın Tel Aviv’e gelecek resmi heyetler listesine yakında Fas’ı da ekleyeceği bildirildi.

İsrail ile Fas arasında gizli seyreden ilişkilerin yakın dönemde resmi düzeyde aleni bir şekilde yapılması bekleniyor.

GÖZAT  Korsan İsrail'in Fas Üzerinden Cezayir Girişimi

El-Mesa gazetesinin dışişleri bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre İsrail Dışişleri Bakanlığı, Tel Aviv’e ay içerisinde yapılan resmi ziyaretlere yakın bir dönemde Fas’ı da ekleyecek.

Diğer yandan İsrail İstatistik Kurumu’nun yayınladığı son raporlara göre Fas ile İsrail arasındaki ticaret hacmi 50 milyon doları aştı. Böylece İsrail’in Afrika ülkeleriyle yaptığı ticari ilişkilerde Fas, Mısır’dan sonra ikinci sıraya yükseldi.

GÖZAT  Müslüman Ülkeler İsrail İçin Sıraya Girdi: İsrail Heyeti Fas'ta

Fas Dış Ticaret Bakanı Muhammed Abou, bir süre önce yaptığı açıklamasında, Fas ile İsrail arasında siyasi ve ticari ilişkilerin olduğu iddialarını yalanlamasına rağmen Fas ile İsrail arasında gizli seyreden güçlü ilişkilerin olduğu biliniyor.

İsrail’in Fas pazarına sunduğu ürünler arasında işgal topraklarında ürettiği hurma yer alıyor. İsrail hurmasının Faslılara satılıyor olması, ülkede büyük tartışmalara yol açmıştı.

GÖZAT  Fas Kralından ABD-İsrail Elçilik Açıklaması

İsrail ile Fas arasındaki ilişkilerin en somut göstergelerinden birisi Birleşmiş Milletler ya da Avrupa Birliği’nin organize ettiği programlar adı altında gerek İsrailli heyetlerin gerekse Faslı heyetlerin karşılıklı olarak birbirlerini ziyaret etmeleridir.

Öte yandan İsrail merkezli seyahet acentası “Flying Carpet-Uçan Halı”, Şubat ayında yaptığı açıklamasında, 13 yıl aradan sonra Tel Aviv ile Marekeş ve Kazablanka arasında doğrudan seferlere başlayacağını ilan etmişti.