Image default

EL-KANBE’nin Evini YIKIP 3 Oğlunu Gözaltına Aldılar

Öğretmen Cemal El-Kanbe’, Cenin Mülteci Kampı’nın öne çıkan isimlerinden. İşgal güçleri şehit Ahmed Cerrar’ın arkadaşı olan oğlu Ahmed’i tutukladıklarından beri onun evine baskın düzenleme işlemini neredeyse gündelik hale getirmişlerdi.

Birkaç gün önce gerçekleştirdikleri baskında da oğlu Eymen’i gözaltına aldılar. Bir diğer oğlu İslam ise Ahmed’den de önce tutuklanmıştı. Böylece öğretmen Cemal’in işgal zindanlarında esir edilen oğullarının sayısı üçe çıktı.

Öğretmen Cemal işgal güçlerinin baskınlarının hiçbirinde kararlı ve onurlu duruşundan hiçbir şey kaybetmedi ve işgalci saldırganların karşısında hep vakarlı bir şekilde tavır sergiledi. Onurlu duruşunda işgal zulmünden intikam alma duygusu ve zafere kadar mücadele kararlılığı gözlerinden okunuyordu.

Cenin’in Erkek Lisesi’nde öğretmen olan Cemal El-Kanbe’ Filistin Enformasyon Merkezi muhabirine yaptığı açıklamada: “Bizim için sabır ve sebattan başka bir şey yok. Bu bizim tek seçeneğimizdir” derken oğullarının mücadelesiyle de gurur duyduğunu dile getiriyordu. Çektiği sıkıntıların da vatana olan bağlılığın bir vergisi olduğunu ifade ediyordu.

İşgal rejimi onun oğlu Ahmed’in, şehit Ahmed Cerrar’la birlikte bir yahudi yerleşimci hahamın öldürülmesi olayına karıştığını iddia ediyor. Bu yüzden evi de yıkıldı.

Buna rağmen işgal rejimi karşısında hiç eğilmedi ve oğullarının mücadelesinin Allah rızası için olduğunu dile getirerek, bu yüzden oğullarından bir şikâyetinin olmadığını bilakis onların mücadelelerinden memnun olduğunu dile getirdi.