Image default

DİRENİŞ Filistin Halkının ŞİFRESİ!

Amr verdiği röportajda “Filistin bilinci, işgale karşı direnişin ve bu iki kuşatmayı başarısız kılmanın şifresidir” dedi.

Kudüs ve Gazze… Birbirine benzeyen kuşatmalar

Kudüs uzmanı Amr röportajında işgalcinin Gazze ile Kudüs’e uyguladığı ambargoların birbiriyle irtibatına değinerek, işgalcinin Kudüs’ün Eski Belde bölgesine uyguladığı ambargonun Gazze’ye uyguladığının bir kopyası olduğunu söyledi.

Amr verdiği bilgide “İki kuşatma arasındaki tek fark şudur. Gazze kuşatması Rami El-Hamdallah hükümetiyle Abbas’ın öncülüğünde uygulanırken, Kudüs kuşatması Abbas’ın suskunluğuyla sürdürülmektedir. Abbas olup biteni sadece seyrediyor ve sesini çıkarmıyor. Dolayasıyla iki durum arasında büyük bir benzerlik var” ifadesini kullandı.

Kudüslü ailelerin bedeli ne olursa olsun Kudüs’ün Eski Belde bölgesinden alış yapma ve oradaki esnafı destekleme ısrarlarının sürdüğünü belirten Amr, bu tutumun Filistin toplumunun Yüzyılın Anlaşması’nın ifade ettiği komplo ve cinayeti iyi kavradığını gösterdiğini söyledi.

Direniş, Filistin halkının şifresidir

Kudüslü uzman verdiği röportajda ayrıca “işgalci şu anda öfkesini özellikle Kudüs ve Gazze halkına karşı yöneltmiş durumda. Boyun eğinceye kadar onlara baskılarını sürdürmek istiyor. Başkent (Kudüs) ve direniş cephesi (Gazze) teslim olursa, Yüzyılın Anlaşması’nın hayata geçirilmesi an meselesi olur. Çünkü Ramallah’taki Filistin Yönetimi Yahudi yerleşimcilerin korumasını zaten üstlenmiş durumda” değerlendirmesini yaptı.

Kudüs ve Gazze Şeridi’nin Yahudi yerleşiminin ve Filistin’e boyun eğdirmenin önündeki en büyük engel olduğunu hatırlatan Amr, Filistin halkının bilinçli olduğunu ve asla boyun eğip teslim olmayacağını, onlar için şifrenin işgale karşı direniş ve bu direnişi sürdürme olduğunu ifade etti.

İşgalci İsrail’in Kudüs halkına karşı uyguladığı ambargoya değinen Kudüs uzmanı Amr şunları söyledi:

“Siyonist rejim Mescidi Aksa’yı ekonomik ve güvenlik açısından kuşatıyor. Kudüslü ailelerin alışveriş yaptıkları çarşı ve pazarlara ürünlerin girmesine engel çıkarırken, Yahudilere ait yeni iş yerlerinin açılmasına ve onlara ait çarşı pazarların artmasına imkân veriyor.”

“İşgal rejimi Kudüs’ün Eski Belde bölgesindeki halka her türlü sıkıntıyı çektirmektedir. Halkın ekonomik dayanaklarını yok etmek ve ortadan kaldırmak için çalışmaktadır. Bir yandan bunu yaparken, diğer yandan da Mescidi Aksa’ya karşı baskın ve darbelerini sürdürüyor.”

“Yahudi yerleşimciler sabah akşam Mescidi Aksa’yı dolduruyorlar. Buraya gelmeleri için her türlü kolaylık sağlanıyor onlara. Bütün bunlara karşılık Kudüs halkına ise baskı yapılıyor ve Mescidi Aksa’ya gıda maddeleri sokmalarına izin verilmiyor.”

Kudüs ve Kudüs halkına indirilen darbelerin son derce acı verici ve ağır olduğuna dikkat çeken Amr, bugün bu darbelerin özellikle Aksa ve ekonomiye vurulduğunu kaydetti.

Not: Siyonist işgal rejimi 2006 yılından beri Gazze’ye ambargo uygularken, Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin Yönetimi ise 30 Nisan 2017 tarihinden beri İsrail’in boyun eğdiremediği Gazze’ye boyun eğip teslim olması için yaptırımlar uygulamaktadır.