BEİR ZEİT Üniversitesinde 2 KIZ Öğrenciye Uzaklaştırma!

Batı Yaka’daki üniversitelerde faaliyet gösteren İslamî Kitle mensubu öğrencilere karşı çirkin bir savaş başlatan siyonist işgal yönetimi Beir Zeit Üniversitesi’nde öğrenim gören iki kız öğrenciyi birkaç aylığına üniversiteden uzaklaştırdı.

İşgal yönetiminin Ala Tutah adlı kız öğrenci hakkında 13 Mart’tan başlayarak 13 Nisan’a kadar devam edecek şekilde bir ay süreyle, Saide Zaarir isimli kız öğrenci hakkında da 13 Mart’tan 13 Temmuz’a kadar olacak şekilde dört ay süreyle okuldan uzaklaştırma kararı aldığı haber verildi.

İşgal yönetiminin bu kararı özellikle önümüzdeki Nisan ayında gerçekleştirilecek olan öğrenci meclisleri seçimleri öncesinde alması dikkat çekti.

İşgal rejimi beş yıldan beri Batı Yaka’daki öğrenci meclisleri seçimlerinde büyük başarı elde eden İslami Kitle’nin başarısını bu kez önlemek için çeşitli tehdit yöntemlerine başvuruyor. Bu doğrultuda işgal ordusunun Beir Zeit Üniversitesi’nden tutuklu öğrencilerin fotoğraflarını yayınlamasının da İslami kitleye destek verilmesini engelleme amaçlı bir tehdit yöntemi olduğu dile getirildi.

Bu konuda Abbas yönetimi de işgal rejimiyle paralel hareket ederek üniversitelerdeki bazı öğrencileri siyasi gerekçelerle gözaltına aldı. Son dönemde En-Necah, Politeknik, El-Halil ve Beir Zeit üniversitelerindeki birçok öğrencinin Abbas yönetiminin polisleri tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

Bu arada Abbas yönetiminin üniversite öğrencilerini izlemesini ve gözaltına almasını protesto eden Tevfik Ebu Arkub adlı öğrencinin Beir Zeit Üniversitesi kampüsü içinde sürdürdüğü eylemin yirminci gününe girdiği ifade edildi.