Aruri: Esir Takası Konusunda Bazı Gelişmeler Var!

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı Salih El-Aruri esir değişimi konusunda aracılar vasıtasıyla işgal yönetimi ile Filistin direnişi arasında bazı irtibatlar yapıldığını belirtti. El-Aruri, Batı Yaka’daki yahudi yerleşim merkezlerinin de Tel Aviv’in de hiçbir meşruiyetinin olmadığını dile getirdi. 

El-Aruri, İsrail işgal yönetiminin kayıp askerlerini geri alma konusunda tam bir ciddiyet göstermediğini gözlemlediklerini; kendilerinin ise esir değişimi için öncelikle Özgürlerin Vefası Anlaşması’nda serbest bırakılmış olanlardan yeniden esir edilmiş olanların tümünün serbest bırakılmasını, esir değişimi konusunda da ciddi bir tavır gösterilmesini şart koştuklarını ifade etti. 

El-Aruri işgal yönetiminin Gazze’de kaybolmuş askerleri konusunda ırkçı ve ayrımcı bir tavır sergilediğine dikkat çekti. 

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Batı Yaka’daki yahudi yerleşim merkezlerinin yasal olduğunu iddia ettiği açıklaması üzerinde de duran El-Aruri; “ABD Dışişleri Bakanı’nın Batı Yaka’daki yahudi yerleşim merkezleri hakkında yaptığı açıklamalar ABD’nin işgal yönetiminin tam ortağı olduğunu ve dünyanın bütün kararlarının oluşturduğu duvara çarptığını göstermektedir” dedi. 

El-Aruri, ABD’nin Batı Yaka’daki yerleşim merkezleri konusunda sergilediği tutumun oraların işgal altındaki Filistin toprakları olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğini vurguladı.