23 Yaşındaki Filistinli Esir, Zindanda Şehit Oldu

Esir Nur Reşat el-Bergusi bugün İsrail işgal rejiminin Negev hapishanesinde (1948’de işgal edilen güney Filistin’deki Negev çölünde) şehit oldu.

23 Yaşındaki esir el-Bergusi, tutuklu olduğu odada bilinicini kaybederek düştükten sonra cezaevinin ilgili birimlerinin geç müdahale etmesinin akabinde şehadete kavuştu.

Esir el-Bergusi’nin bilinç kaybına uğrayıp düşmesinden sonra Negev Hapishanesinin 25. bölümünde dün akşam geç saatlerde gerilim oluştu, esirler kapılara vurarak tekbirler getirdi ve gerilimin hala devam ettiği bildiriliyor.

Ramallah’ın kuzeybatısındaki Abuud kasabası sakinlerinden olan el-Bergusi, 8 yıl hapis cezasına çarpıtılmış ve Negev çöl hapishanesinde yaklaşık 4 yıldır esir tutuluyordu.

Esir el-Bergusi’nin şehit olmasıyla birlikte işgalci İsrail hapishanelerinde 1967’den bu yana 67’si tıbbi ihmal, 75’i gözaltına alındıktan sonra kasten öldürülme, 7’si hapishanede doğrudan ateş açılma ve 73’ü işkence sonucu 223 Filistinli şehit oldu.

Geçen yıl Ebu Diyak, Faris Barud, Ömer Avni Yunus, Nassar Takatıka ve Bessam es-Sayih, İsrail hapishanelerinde çeşitli nedenlerle yaşamını yitirmişti. Filistin resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde 500’e yakını idari tutuklu, 230’u çocuk olmak üzere 5 binin üzerinde Filistinli esir bulunuyor.