ARAP Liderler Filistin’i YARI YOLDA Bıraktı

Arap Mühendisler Birliği, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıması ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulduğu Nekbe’nin (Büyük Felaket) 70. yılı dolayısıyla Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta, “Kudüs Filistin’in Başkentidir” adı altında basın toplantısı düzenledi.

İşgal altındaki Kudüs kentinin tarihi, mimari ve diğer sorunlarının yanı sıra işgal güçlerine karşı direnen Filistinlilerin sorunlarına ilişkin çözümler bulan etkinlikler için çalışmalar yürüttüklerini aktaran Arap Mühendisler Birliği, işgalden sonra Kudüs’ün yeniden imarına dair mimari projeleri konu alan uluslararası bir yarışma başlatacaklarını açıkladı.

Arap Mühendisler Birliği Genel Sekreteri Adil el-Hudeysi yaptığı açıklamada, söz konusu yarışmanın Sabra ve Şatilla katliamlarının yıl dönümü olan 16 Eylül’de başlayacağını söyledi.

Şu anda işgal altında olan Kudüs’ün özgürlüğüne kavuşmasının bazıları tarafından hayal olarak görülebileceğine işaret eden Hudeysi, dünyada birçok ülkenin, maruz kaldığı büyük sömürgelerin ardından bağımsızlıklarına kavuştuğunu hatırlattı.

“Arap Liderler bizleri yarı yolda bıraktı”

Basın toplantısında konuşan Filistin’in Beyrut Büyükelçisi Eşref Debbur, burada düzenlenen etkinliğin ve Kudüs’ü yeniden imarı ile geliştirilmesine ilişkin yarışmanın gurur verici bir adım olduğuna vurgu yaptı.

Arap ülkelerinin Filistin’de yaşananlara duyarsızlığına tepki gösteren Büyükelçi Debbur, şunları kaydetti:

“Arap liderler bizleri yarı yolda bıraktı ve Gazze başta olmak üzere Filistin’de yaşanan son olaylar karşısında sessizliklerini korudular. Arap kardeşlerimize göre, şu anda yaşananlar bir Arap ülkesinde değil de başka bir gezegende oluyor.”

İsrail’in Gazze’deki katliamı protesto edildi

Arap Mühendisler Birliği’nin Lübnanlı temsilcileri, daha sonra Birleşmiş Milletler Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu’nun (ESCWA) Beyrut’taki merkezi önünde düzenledikleri gösteriyle İsrail’in Filistinlilere yönelik katliamını protesto etti.

“Filistin ve Aksa’ya Destek İçin Lübnan Sendikaları Koalisyonu” üyesi Gassan es-Sebsebi yaptığı açıklamada, ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve aynı gün onlarca Filistinlinin İsrail güçleri tarafından şehit edilmesi karşısında somut adımlar atılmadığına dikkati çekti.