ABBAS Bile ABD’nin Bahreyn Zirvesine Katılmıyor

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Haziran ayı sonlarında Bahreyn’in başkenti Manama’da düzenlenecek ekonomik çalıştaya katılmayı reddettiklerini bir kez daha dile getirdi.

Abbas, Ürdün’ün başkenti Amman’da Bahreyn Kralı’nın özel temsilcisi Abdullah Bin Hamed Âl Halife ile bir araya geldi.

Abbas’ın özel temsilciye “Kral’ın hikmetine, Filistin davası konusundaki milli tavrına, Filistin davasına ve halkına desteğine güveniyorum” dediği kaydedildi.

Ayrıca Abbas’ın görüşmede Amerika’nın Bahreyn’de düzenleyeceği çalıştaya katılmayacağını söylediği belirtildi.

Abdullah Bin Hamed Âl Halife de Bahreyn’in Filistin sorununun uluslararası hukuk ve Arap Barış Planı çerçevesinde iki devletli çözüm esasına göre çözülmesi görüşüne bağlı olduğunu öne sürdü.

“Dünyanın en haklı davası için siyasi çözümden başka alternatif yok” diyen Âl Halife, Bahreyn’in çalıştayı organize eden değil çalıştaya ev sahipliği yapan ülke olduğunu söyledi.

Bahreyn önümüzdeki 25-26 Haziran tarihlerinde, anlaşmasının kabul edilmesi durumunda Batı Yaka’ya, Gazze’ye ve bölge ülkelerine yatırımın teşvik edilmesini öngören bir ekonomik çalıştaya ev sahipliği yapacak.

ABD yönetimi Ramazan’dan sonra Yüzyılın Anlaşması olarak isimlendirdiği ve birtakım Arap ülkelerinin yardımlarıyla Filistinlileri İsrail karşısında önemli tavizler vermeye zorlamayı amaçlayan planını kamuoyuna açıklamaya hazırlanıyor.