Yenilmiş Ekin Savaşı, Filistin İçin Bir Milat…

Hamas, İsrail işgal rejiminin Gazze’ye yönelik başlattığı ve 51 gün süren üçüncü barbar savaşın (Yenilmiş Ekin Savaşı) yıldönümü münasebetiyle basın açıklaması düzenledi.

Hamas Sözcüsü Abdullatif el-Kanu yaptığı yazılı açıklamada, 6 yıl önce Gazze’ye yönelik başlatılan son saldırının (Yenilmiş Ekin Savaşı) Filistin halkının tarihinde bir mihenk taşı olarak kalmaya devam edeceğini söyledi.

El-Kanu, işgal rejiminin, 2014 yılı yazında Gazze’ye karşı başlattığı insanlık dışı savaşta hedeflerini gerçekleştiremediğini, askerlerini kaybettiğini ve kibrinin kırıldığını, buna karşılık Filistin halkının savaşta kahramanlık ve zafer tabloları çizdiğini ve esirlere umut verdiğini hatırlattı.

Açıklamasında El-Kanu, “Yenilmiş Ekin Savaşı’ndan sonra Filistin direnişi halkımızı savunmak ve Siyonist işgal planlarını engellemek için güçlü bir ordu haline geldi. Bugün, kurtuluş ve geri dönüş yolunda daha güçlü, daha sert ve daha parlak hale geldi.” ifadelerine yer verdi.

Direnişin, Filistin halkını korumaya ve işgal rejiminin suçlarına karşı durmaya devam edeceğine dikkat çeken el-Kanu, İsrail’in Gazze Şeridi’ne karşı işlediği suçların bedelini ödeyeceğini ve hiçbir hedefine ulaşamayacağını vurguladı.

Siyonist işgal rejiminin 7 Temmuz 2014 tarihinde Gazze’ye karşı başlattığı ve 51 gün devam eden savaşta 578’i çocuk 2.322 kişi şehit oldu ve yaklaşık 11 bin kişi de yaralandı.