Siyonist İstihbarat: FİLİSTİN ve LÜBNAN Cephesi Birleşiyor

Siyonist rejim ordusu istihbarat birimi tarafından hazırlanan rapor, askeri istihbarat başkanı tarafından Siyonist rejim parlamentosu dış ilişkiler ve savunma komisyonuna sunulan raporda, Filistinliler ile Siyonistler arasındaki gerilimin patlama noktasına geldiği bilgisine yer erildi.

Filistin ve Lübnan Cepheleri Birleşiyor

Siyonist rejim ordusu askeri istihbarat şefi Herzi Halevy, Siyonist rejim parlamentosu Kneset’in dışilişkiler ve savunma komisyonu toplantısına katılarak bir rapor sundu. Siyonistlerin hazırladığı rapora göre kısa vadede Filistin ve Lübnan cephelerinden İsrail’e karşı bir savaşın beklenmediği iddia edilirken, orta ve uzun vadede Filistin ve Lübnan cephelerinin birleşerek ortak bir cephe hazırlığı içinde oldukları kaydedildi. Bu çerçevede Hamas ve Filistin Direniş Grupları ile Lübnan Direnişinin olası bir savaşta ortak hareket edeceği bilgisine yer verildi.

GÖZAT  İslami Cihad: LÜBNAN ve FİLİSTİN Cepheleri Birleştirilmeli

Lübnan Direnişi İle Savaş Pahalıya Patlar

Siyonist basın organlarından JPOST gazetesinde yer alan habere göre basına kapalı bir şekilde düzenlenen oturuma katılan kaynaklar, Siyonist ordu askeri istihbarat şefinin aktardığı raporda Lübnan Direnişi ile savaşın başlaması durumunda Filistinli direnişçilerin ve Lübnan ordusunun da resmi olarak savaşa katılacağı ve Lübnan’a yönelik saldırıların çok daha büyük çaplı bir savaşa yol açabileceğinin vurgulandığını belirttiler.

İran ile Lübnan ordusu arasındaki ilişkilerin geçmişe nazaran çok ileri bir seviyede olduğunu belirten Herzi Halevy, “İran, Lübnan ordusuna yaptığı yardımları gün geçtikçe arttırıyor” ifadelerini kullandı.

Filistin Direnişinin Tünelleri Sürpriz Yapabilir

Siyonist rejim devlet denetleme kurulu tarafından 2014 Gazze savaşı ile ilgili hazırlanan rapora da değinen Halevy, savaş öncesinde ve savaş sırasında ordunun istihbarat zaafiyeti bulunmadığını savunarak bugün gelinen noktada Siyonist istihbarat birimleri arasındaki koordinasyonun geçmişe nazaran çok daha iyi bir seviyede olduğunu ileri sürdü.

Filistinlilerin kurguladığı tünel stratejisinin İsrail açısından varlıksal bir tehdit olmadığını savunan Halevy, Filistinli direnişçilerin kazdığı tünellerle ilgili geçmişe nazaran bugün daha geniş bir bilgi havuzuna sahip olunduğunu iddia ederek, Filistinli direnişçilerin her zaman için yeni sürprizler hazırlama peşinde olduğunu da itiraf etti. Halevy, “Her şeye rağmen bazı sürprizler olabilir” ifadelerini kullandı.

GÖZAT  Filistin Direnişi Tünelleri, Siyonist İsrail'e Huzuru Haram Etti

Siyonist rejim parlamentosundan hazırlanan raporla ilgili tepkiler geldi. Siyonist milletvekilleri “İstihbarat raporları tünelleri yine stratejik bir tehdit olarak değerlendirmemiş. Evet, tünellerin İsrail’i devirecek bir potansiyeli tek başına olmayabilir. Fakat teorik olarak tünellerden düzenlenen operasyonların savaş sahasındaki stratejik dengeyi nasıl etkilediği görmezden gelinmemeli” diyerek tepkilerini ortaya koydular.

GÖZAT  İsrail, Neden Filistin Direnişinin Gücünü İtiraf Ediyor?

Komisyonda yaşanan tartışmalarda “Tünel tehdidi karşısında İsrail ordusu ve hükümetinin maalesef halen kayda değer bir hazırlığı yok” itiraflarının gündeme geldiği belirtildi.

Öte yandan Filistinliler’in siyasi ve ekonomik olarak baskı altında tutulmasının onları patlamanın eşiğine getirdiğine değinen Halevy, Filistinlilerin İsrail karşısındaki direnişe verdikleri desteği zayıflatmak için onlara ekonomik imkanlar sunmak gerektiğini belirtti.