Ürdün Halkından Filistinli Esirlere Destek

Ürdün’ün başkenti Amman’da, İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistinli tutuklulara destek amacıyla iki ayrı yürüyüş gerçekleştirildi.

Farklı gruplar tarafından düzenlenen yürüyüşler, El-Hüseyni Camisi’nden başlayıp En-Nahil Meydanı’nda sona erdi.

GÖZAT  Hamas'ın Yeni Siyasi Lideri İSMAİL HENİYYE

Ülkedeki Demokratik Halk Birliği Partisi, Komünist Parti, Arap İlerici Baas Partisi ve Arap Sosyalist Baas Partisi mensuplarının da katıldığı yürüyüşte, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluları destekleyen ifadelerin bulunduğu dövizler taşındı.

İslami Hareket Cephesi ile gençlik ve halk hareketlerinin çağrısıyla düzenlenen diğer yürüyüşe de İslami Çalışma Partisi Şura Meclisi Başkanı Abdulmuhsin el-Azzam ile Genel Sekreter Yardımcısı Ali Ebu es-Sukker ve çok sayıda kişi katıldı.

GÖZAT  HAMAS'ın Yeni Siyasi Belgesi (42 MADDE TAM METİN)

Yürüyüşte açlık grevindeki tutuklulara destek sloganları atan göstericiler, “Esirlerimiz özgür biz vicdanlarımızda mahkumuz”, “Esirlerimiz nereye kadar işgal hapishanelerinde açlık grevi yapacak?” yazılı dövizler taşıdı.

İsrail hapishanelerindeki yaklaşık 2 bin Filistinli, “İsrail’in keyfi uygulamaları ve hak ihlallerine son verilerek tutukluluk şartlarının iyileştirilmesi” için 17 Nisan’da açlık grevine başlamıştı.

GÖZAT  Filistinli Kadın ve Çocuklardan ESİRLERE DESTEK

Filistin Esirler Cemiyetinin de aralarında bulunduğu kurumların hazırladığı rapora göre, İsrail hapishanelerinde 481’i işgal altındaki Doğu Kudüs’ten olmak üzere 57’si kadın, 300’ü çocuk yaklaşık 7 bin Filistinli tutuklu bulunuyor.