Hamas’ın Yeni Siyasi Lideri İSMAİL HENİYYE

El-Cezire Televizyonu, Hamas lideri Halid Meşal’e dayandırarak verdiği haberde, Heniyye’nin hareketin Siyasi Birimi Başkanı seçildiğini Meşal’in bizzat duyurduğunu belirtti.

Gazze ve Doha’da eş zamanlı ve video konferans tarzında gerçekleştirilen oturumlarda seçimlerin yapıldığını ifade etildi.

GÖZAT  Hamas'ın Gazze'de Yeni Lideri Kassam Komutanı: YAHYA SİNVAR

Başta Heniyye olmak üzere Gazze’deki Hamas liderlerinin seçim için Doha’ya gitmesi gerekiyordu. Ancak Rafah kapısının kapalı olması gitmelerine mani oldu.
Yapılan seçim sonucu hareketin Siyasi Birimi Başkanı seçilen İsmail Heniyye, hareketin üçüncü başkanı oldu.

İlk defa Siyasi Birimin başkanlığına Dr. Ebu Merzuk seçildi. Ebu Merzuk 1992-1995 yılları arasında liderlik etti.

GÖZAT  Filistin İSLAMİ CİHAD Hareketi İç Seçimleri Tamamladı

Ardından Halid Meşal seçildi. Meşal harekete 1996 yılından beri başkanlık ediyordu.

Hamas lideri İsmail Heniyye kimdir?

Heniyye 1963 yılında Gazze’nin batısında yer alan Eş-Şati Mülteci kampında ikamet eden mülteci bir Filistinli ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

GÖZAT  Hamas Lideri - Kassam Komutanı YAHYA SİNVAR Hakkında Bilinmeyenler

İlk, orta ve lise eğitiminden sonra Gazze’deki İslam Üniversitesi Arap Dili dalında lisans diplomasını aldı. Öğrenci iken üniversitedeki İslami Kitle Öğrenci Grubu içerisinde faaliyetlerini sürdürdü.

Birkaç kez işgal güçleri tarafından tutuklanıp zindana atıldı. 1987 yılında 18 gün, 1988 yılında 6 ay zindanda kalırken, zindanda en uzun dönemi 1989 yılında tutukluyken yaşadı.

GÖZAT  Şeyh Ahmed Yasini Şehadetinin 13. Yılında Rahmetle Anıyoruz

17 Aralık 1992’de onlarca Hamas lideriyle birlikte Lübnan’ın güneyine sürgün edildi. Burada diğer liderlerle birlikte yaklaşık bir yıl kaldı.

Birinci intifadada Hamas’ın gençlik lideri olarak hitabetiyle meşhur oldu. Hamas kurucusu Şeyh Ahmed Yasin, 1997 yılında zindandan çıktıktan sonra Heniyye onun ofis işleri müdürlüğü görevini üstlendi.

GÖZAT  Hamas Lideri Abdulaziz Er-Rantisi'nin Şehadetinin 13. Yılı

İsmail Heniyye’nin Şeyh Ahmed Yasin ile birlikte Gazze’de bulunduğu ev 6 Eylül 2003 tarihinde işgal uçaklarının attığı füzenin hedefi oldu. Ancak Şeyh Ahmed Yasin’le birlikte kendisi ve ev halkı da yara almadan kurtuldu.

2006 yılında yapılan seçimlerde Hamas’ın kurduğu Değişim ve Islah Partisi’ne başkanlık etti. Partinin büyük bir galibiyet göstermesinin ardından Mahmud Abbas hükümeti kurmakla Heniyye’yi görevlendirdi.

GÖZAT  Hamas'ın Yeni Siyaset Belgesindeki BİRKAÇ İPUCU

Ancak çok geçmeden meydana gelen bölünme nedeniyle Abbas 14 Haziran 2007 tarihinde Heniyye’yi görevden aldığını duyurdu.

O günden beri Heniyye, Hamas’ın Gazze’deki liderliğini ve hareketin Siyasi Birimi başkan yardımcılığını yapıyordu.