MISIR ve BAE’nin Filistin İçin Dahlan – Abbas OYUNU

Ortadoğu`da tüm kirli işlerin içerisinden çıkan Muhammed Dahlan yine gündemde. ABD Başkanı Ttrump`ın Kudüs`ü Siyonist İsrail`in başkenti ilan etmesi sonrası Filistin Yönetimi başkanı Mahmud Abbas`la arası açılmıştı.

Son aylarda Filistin Yönetimi başkanlığına sık sık ismi geçen Muhammed Dahlan tekrar gündeme geldi. Arap basınında yer alan habere göre Mısır istihbaratı, Muhammed Dahlan`ı Filistin Yönetimi Başkanlığı’a getirmek için Mahmut Abbas`ı devirmeye çalışıyor.

Bir diğer dikkat çeken olay ise Filistin Yönetimi’ne bağlı istihbarat teşkilatının başkanı Macid Ferec, bu konuyla ilgili bir rapor hazırladı ve Abbas`a sundu. Ferec raporunda, Mısır istihbaratının kontrolünde gerçekleşen Filistinli gruplar arasındaki uzlaşı çabalarında, Abbas`ı uzlaşmaz taraf olmaması noktasında uyarmış.

Uzlaşma çalışmaları sonrası Mısır istihbaratından heyetler defalarca Gazze`yi ziyaret etti. İstihbarat başkanı Ferec, raporunda bu ziyaretlere de dikkat çekiyor. Ferec raporunda, Mısır istihbaratının Gazze`ye yaptığı ziyaretlerden kuşkulandığını belirtiyor.

Raporda dikkat çekici bir diğer nokta ise ulaşma toplantılarıyla ilgili. Ferec raporunda, uzlaşma çalışmalarının asıl amacının Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır`ın desteklediği Muhammed Dahlan`ın Filistin yönetimi başkanlığına taşınması olduğunu iddia ediyor. Rapora göre; Abbas`a, uzlaşma şartlarını kabul etmesi için büyük baskı yapılıyor.

Abbas eğer uzlaşma şartlarını kabul etmezse, birleşmenin ve Filistinlilerin acılarının dinmesinin önündeki engel olarak gösterilecek. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Amerika`nın açıklayacağı barış planını kabul etmesi için uzun bir zamandır Mahmud Abbas`a baskı yapıyor.