Türkiye Kudüs Konsolosu Filistinli Bakanla Görüştü

Filistin Eğitim ve Öğretim Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada Filistinli Bakan Saydam’ın, Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Türkoğlu’yu Ramallah’taki ofisinde kabul ettiği belirtildi.

Görüşmede Filistin’deki eğitim sektörünün güçlendirilmesi, meslek ve teknik eğitimi desteklemek için okullar inşa edilmesi, Türkiye’de Filistinliler ve Araplar için Filistin müfredatının uygulandığı iki okulun kurulması konularının ele alındığı kaydedildi.

GÖZAT  Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Hamas'a Silah Bırakması İçin Baskı Yaptık

İkilinin kültürel ve akademik değişim programlarının güçlendirilmesi, burs ve eğitim programları sağlanması, Türkiye-Filistin kültür günleri düzenlenmesi konularını da görüştükleri kaydedildi.

Filistin Eğitim ve Öğretim Bakanı Saydam, Türkiye’nin Milli Eğitim Bakanlığı’ndan teknik bir heyetin yakında ülkesinin teknik ve mesleki eğitim, yeni gelişim programlarındaki deneyimlerini incelemek üzere Filistin’e geleceğini ifade etti.

GÖZAT  Türkiye'de Kudüs Fatihi SELAHADDİN EYYUBİ KONFERANSI

Saydam, Türkiye ile Filistin arasında tarihi ilişkilerin bulunduğunu kaydetti.

Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan Türkoğlu da Filistin’in çeşitli alanlardaki başarılardan övgüyle söz ederek, Türkiye’nin Filistin halkını desteklemeye devam edeceğini söyledi. Türkoğlu, Türkiye’nin, Filistin eğitimini desteklemeye önem verdiğini vurguladı.