YUNAN – İSRAİL Ortaklığı ve TÜRKİYE’nin Yanında RADAR!

Bir süredir yakın ilişki içerisinde olan İsrail ve Yunanistan’ın, Girit Adası’nda yeni bir radar sistemi inşa edeceği öğrenildi.

Bir süredir yakın ilişki içerisinde olan Siyonist İsrail ve Yunanistan’ın, Girit Adası’nda yeni bir radar sistemi inşa edeceği öğrenildi. Radar sistemi inşası projesinin İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs arasındaki geniş siyasi ittifakın bir parçası olduğu yazıldı.

Yunanistan’da yayın yapan Kathimerini gazetesinin aktardığına göre, ‘The Long Horizon’ adlı sistem iki ülkeye de Doğu Akdeniz havzasını gözlemleme imkânı tanıyacak.

Korsan İsrail ve Kıbrıs’ın ayrıca Suriye ve Lübnan’daki güvenlik durumu ve Türkiye ile karmaşık ilişkiler dahil olmak üzere çok sayıda ortak bölgesel çıkarları var. Her iki ülke de, her ikisinin de gaz ihraç etmeyi planladığı Mısır ile iyi ilişkilere sahip.

Gazete, projenin bütçesini açıklamadı ancak Yunanistan’ın kesinti yapılan askeri harcamaları düşünüldüğünde miktarın ‘çok da küçük olmadığını’ belirtti.

Yunanistan yakın zamanda donanmaya ait bilgileri İsrail ile paylaşmayı kabul etmiş; arama-kurtarma operasyonlarında kullanmak üzere Tel Aviv’den yedi adet de insansız hava aracı kiralamıştı.