Türkiye-İsrail Yakınlaşmasından En Fazla Azerbaycan Memnun

Azerbaycanlı analist Turan Rızayev, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un Türkiye’ye yaptığı ziyareti değerlendirerek, Türkiye’nin bölgede enerji taşıyıcısı olacağını söyledi.

Rızayev, mevcut İsrail-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesinin Türkiye’nin enerji politikasıyla bağlantılı olduğunu belirtti.

İsrail’in EastMed projesinin yeniden gündemde olduğunu aktaran Rzayev, “Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve İsrail Doğu Akdeniz’den Avrupa’ya yılda 10 milyar metreküp doğalgaz taşıma potansiyeline sahip bin 900 kilometrelik bir doğalgaz boru hattı inşa ederse, İsrail doğalgazına erişim sağlanmış olacak. Ana sorunlardan biri, EastMed gaz boru hattının Türkiye’yi atlayarak Avrupa’ya gaz ihracatını öngörmesidir. Görünen o ki, Türkiye bu konuda İsrail ile anlaşmaya varmak istiyor. Ankara, EastMed doğalgaz boru hattının Türkiye’yi bypass etmesini değil, kendi topraklarını TAP ve TANAP projelerine dahil etmesini istiyor” diye konuştu.

Türkiye-Azerbaycan-İsrail İlişkileri

Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesinde Azerbaycan’ın rolünü değerlendiren Rzayev, “Türkiye ve Azerbaycan tek dil, tek can, tek kan müttefikidir. İsrail aynı zamanda Bakü’nün en yakın ve en güvenilir stratejik ortağıdır. Bakü, Mavi Marmara olayından sonra aslında bir ikilem içindeydi. Yanlış bir adım iki müttefikten birinin kaybıyla sonuçlanabilirdi. Konunun hassasiyetini fark eden Azerbaycan taraf tutmadı. Bakü’nün bu hamlesini doğru buluyorum” ifadelerine yer verdi.

En Fazla Azerbaycan Memnun

2010 yılından bu yana Azerbaycan’ın İsrail ve Türkiye ile ayrı ayrı ilişkileri geliştirmesinin iki ülke arasındaki uzlaşma arayışları meyvelerini verdiğini belirten Rzayev, “44 gün süren savaş sırasında Bakü, hem Türk yapımı ‘Bayraktar’ hem de İsrail ‘Harop’ insansız hava araçlarını kullanarak iki karşıt ülkenin savaş sırasında Karabağ sorununda aslında ortak bir paydada buluştuklarını gösterdi. Her iki ülkede de Bakü, savaş sırasında tam desteğini dile getirdi. Azerbaycan, İsrail ve Türkiye’nin sadece birlikte hareket etmekle kalmayıp, ilişkileri yeniden kurabileceğini ve işbirliği yapabileceğini bir kez daha kanıtladı. Bu anlamda İsrail-Türkiye ilişkilerinin normalleşme sürecine girmesinden en fazla Azerbaycan memnun” değerlendirmesinde bulundu.