Trump Filistin-İsrail SÖZDE BARIŞ Oyununda Israrcı

Kaynaklar bu görüşmelerin çatışmanın her iki tarafının da doğrudan katıldığı karşılıklı müzakerelerin yeniden başlatılması amacıyla yapıldığını ifade ettiler.

Abbas yönetimi ile Siyonist Netanyahu hükümeti yetkililerini bir araya getirmeyi hedefleyen toplantılar için Arap Birliği zirvesi boyunca Ürdün Kralı Abdullah ve Mısır’ın darbeci lideri Abdulfettah es-Sisi’nin yoğun çaba harcadığı belirtildi.

GÖZAT  Trump'ın Yeni İsrail Elçisi Friedman Kimdir ve Ne İstiyor?

Arap Birliği Zirvesi’nin hemen sonrasında Abdulfettah Sisi, Amerika’ya giderek hem Filistin ile İsrail arasında gerçekleştirilmesi planlanan sözde barış müzakereleri için hem de diğer Arap devletleri ile Siyonist İsrail arasında olası bir normalleşme süreci programının netleştirilmesi ve Trump yönetiminin bu konuda bilgilendirilmesi için yetkililerle görüşmüştü.

Ürdün Kralı Abdullah’ın da benzer hedeflerle Trump ve ekibi ile görüşmesi bekleniyor.

GÖZAT  Trump - Netanyahu Uyumu = YENİ İŞGALLER

Kaynaklar ayrıca, İsrail-Filistin arasındaki sözde barış müzakerelerinin önümüzdeki Mayıs ayında, Washington’da yeniden başlaması noktasında planların olduğunu ifade ettiler.

Öte yandan çatışmacı tarafların müzakereler yeniden başlayıncaya ve müzakerelerin devamı için çalışma takvimi belirleninceye kadar herhangi bir ön şart sunmasına izin verilmeyeceği belirtildi.

GÖZAT  Karikatür: Siyonist İkili Trump ve Netanyahu'nun FİLİSTİN HAYALİ

Müzakerelerin yapılan etkili çalışmalar ve hazırlıklar sonucunda yeniden başlamasına zemin hazırlandığı, çatışmanın her iki tarafının da müzakereler öncesinde Amerika’nın ve “ılımlı” olarak nitelediği devletlerin desteğiyle kendi içlerinde çeşitli toplantılar gerçekleştirdiği, bu bağlamda Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın gelişmeleri değerlendirmek üzere karar mercilerine toplantı çağrısı yaptığı ifade ediliyor.

GÖZAT  Netanyahu-Trump Buluşması; Masada KUDÜS ve İRAN Var

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas yetkilileri tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamalarda ise Trump yönetiminin Mahmud Abbas nezdinde Filistinlilere tuzak kurduğu ve Mahmud Abbas’ın Filistinli grupların genel bir uzlaşı kararı olmadan Trump ile görüşmeye gitmemesi ve Siyonistlerle asla masaya oturmaması gerektiği ifade edilmişti.