HAMAS: Gazze’de Yeni Bir NESİL YETİŞİYOR!

Okulların kapandığı ve dolayısıyla yaz tatilinin başladığı ve Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinin devam ettiği bu dönemde Hamas’a bağlı Yaz Kampları Komisyonu Gazze’de “Yurduma Dönüyorum” sloganıyla Yaz Kampı faaliyetlerini başlattı.

Çoğu mülteci iki milyona yakın insanın yaşadığı Gazze’de her yıl düzenlenen yaz kampları etkinlikleri büyük bir önem taşıyor. Bu etkinliklere binlerce Filistinli çocuk iştirak ediyor.

Yazın bu vaktinde Gazze’nin her tarafından çocukların iştirak ettiği kamplarda eğitimciler çocuklara huzur aşılamanın yanında onlara birçok yönden katkı sağlamaya çalışıyorlar.

Kampı düzenleyenler bu süre içinde hem çocukları eğlendiriyor, hem de kültür ve eğitim alanlarında çocuklara bir şeyler katmak istiyorlar. Keşif, değişik sportif faaliyetler ve Kur’an’ı hıfzetme kampın en önemli bölümleridir.

Elektrik kesintilerinin on iki saate ulaştığı ve çocukların boş zaman bulduğu yaz dönemi Gazze’de aileleri çocukların evin dışında zaman geçirebilecekleri uygun bir ortam aramaya zorluyor. Bu kampların bir ucunda oyun eğlence, diğer ucunda eğitim olunca ailelerin dikkatini fazlasıyla çekiyor.

“Ülkeme Dönüyorum” sloganıyla yapılan kampa iştirak eden çocuklardan birinin annesi olan Emine El-Hindi yaptığı değerlendirmede, Gazze’de yapılan yaz kamplarının çocukları Muhammed ve Emin’e çok uygun olduğunu belirterek, kamplarda çocuklara dinlenme, oyun ve eğlencenin yanında kültürel ve eğitim faaliyetleri de sunulduğunu söyledi.

Çocuklarını her sene bu kamplara gönderdiğini hatırlatan El-Hindi, bu kampları düzenleyenlerin çocukları eğlendirme ve eğitme konusunda ehliyetli olduklarını ifade ederek, “Yaz kampları çocukların özgüven kazanması, bu yaşta yollarını şaşırmamaları için iyi bir fırsat. Kamplardaki eğitim çocukların yetenek ve temayüllerini esas alıyor” dedi.

Gazze’nin okullarından birinde düzenlenen kampın öğrencileri, giydikleri tek tip elbise ve söyledikleri Filistin milli marşıyla kampın artık başladığının haberini veriyorlardı.

Kampta eğlenceli oyunlar ve kültürel konferanslara dalan öğrenci Muhammed En-Neccar geri kalan zamanının bir kısmını spora veriyor ve arkadaşlarıyla birlikte halat çekiyor, futbol oynuyor.

Muhammed, her sabah evine yakın kampa gittiğini, kampta eğitim ve öğretim konusunda birçok etkinlik gördüklerini belirterek, kampa eğlenmek, mutlu olmak, dönüş hakkı ve Filistin’in işgaliyle ilgili bazı bilgileri öğrenmek için katıldığını söyledi.

Yaz Kampları Merkezi Komisyon üyesi İmad Eslim ise yaptığı açıklamada, “Yurduma Dönüyorum” sloganlı yaz kamplarına teveccühün beklentilerinin üstünde olduğunu belirterek, kampta ilk, orta ve lise çağındaki bütün öğrencilere hitap ettiklerini söyledi.

Eslim, Hamas hareketinin düzenlediği yaz kamplarına Filistin’deki bütün kesimlerin iştirak ettiğini ve herkesi kapsadığını ifade etti.

Eslim yaptığı açıklamada her yaştan öğrencilere hitap eden kamplara 40 bin kişinin katılmasını beklediklerini belirterek, Gazze’de 400 kamp olduğunu ve her bir kampta 100 çocuğun yer aldığını hatırlattı.

Kampın programına ilişkin bilgi veren Eslim “kampta birçok etkinlik var. Spordan tutun eğlendirici oyunlara kadar. Bunun yanında dini, kültürel ve milli konular da işlenmektedir. Ancak kampın en önemli kısmını sportif oyunlar ve eğlenceli programlar kapsamaktadır” dedi.

Eslim sözlerini şöyle sürdürdü: “ Bu yılki etkinliğe ‘Yurduma Dönüyorum” isminin verilmesi öğrencilere dönüş hakkı anlayışını kavratmak içindir. Kampın Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne denk gelmesi bu konuyu daha fazla işlememizi zorunlu kılıyor. Aynı şekilde bu etkinlikle Hamas siyasi sahada ve direniş sahasında, yeni nesilleri yetiştirme, gözetme ve arzularını gerçekleştirme sahasında aktif bir şekilde bulunduğunu da göstermektedir.”